Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Justýna Melánie P., 20 let

fotografie studenta
Stáž: Endohedrální fullereny pro molekulární součástky.
Ústav: Ústav organické chemie a biochemie
Škola: Gymnázium Otokara Březiny Telč


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Je úžasné, že se studenti mohou zapojit do skutečného vědeckého výzkumu. Otevře nám to dveře do úplně jiného světa. Máme možnost nahlédnou pod pokličku reálného bádání. Přihlásila jsem se, protože mám ráda výzvy a nové příležitosti. A proč právě tato stáž? Už delší dobu se zajímám o nanovlákenné technologie a jejich využívání. Již v loňkém roce jsem se věnovala fullerenů a toto téma mě úplně nadchnulo. Z tohoto důvodu bych chtěla v tomto výzkumu i nadále pokračovat.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Chtěla bych, aby můj vynález sloužil hlavně lidem. Stačil by jeden člověk, abych si řekla, že to mělo smysl. Ráda bych vytvořila speciální druh nanovláken, který by například nahradil poškozené nervy v míše, a tak by dopomohl opět k jejímu normálnímu fungování u lidí, u nichž došlo k jejímu poškození.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Většinu svého volného času věnuji studiu, baví mě vše týkající se teorie relativity, kvantové mechaniky, lékařství nebo obecné chemie. Také hodně čtu, většinou sahám po klasické literatuře, autoři jako jsou Karel Čapek nebo George Orwell patří mezi mé oblíbence. Mám ráda interakci s lidmi, proto jsem byla už několikrát jako dobrovolník na filmovém festivalu. Mám vášeň pro moderní dějiny. V neposlední řadě také ráda sleduji filmy a seriály. Hodně cestuji s rodinou po různých zemích.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.