Francesco P., 16 let

Stáž: Z baňky do displeje
Ústav: Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Botičská
1. Proč jste se přihlásili do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co vás zaujalo na této stáži?
Do projektu jsem se přihlásil, protože se chci naučit něco nového a získat nové dovednosti. Tato stáž mě zaujala kvůli tomu, že jsem si chtěl vyzkoušet chemickou syntézu a naučit se pracovat s novými přístroji.
2. Představte si, že jste vynálezci – co byste vynalezli a proč?
Asi bych vynalezl méně energeticky náročnou metodu výroby amoniaku, protože Haberův-Boschův proces spotřebovává více než procento světové energie, a vynález lepší metody by amoniak zlevnil a značně snížil spotřebu elektřiny. Amoniak je prekurzorem mnoha důležitých materiálů, a je potřebný k výrobě většiny hnojiv.
3. Vaše záliby, koníčky:
Mezi mé koníčky patří hra na piano, na které jsem se začal učit v druhé třídě základní školy. Také rád čtu knihy, a taky už nějakou dobu zkouším psát něco svého. Rád se učím, obzvláště chemii.