Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Kristýna M., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Příprava a testování nanokatalyzátorů pro zelenou chemii
Ústav: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského
Škola: Střední škola logistiky a chemie, Olomouc


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Jedním z hlavních důvodů, proč jsem se opět přihlásila do tohoto projektu je prostý fakt, že vědu miluji. V loňském roce jsem poprvé zkusila štěstí a byla by velká škoda, kdybych to letos neudělala. Přijde mi velmi velkorysé dát šanci studentům středních škol být součástí něčeho většího a pomoct tím rozšířit povědomí o krásách vědních oborů.
Konkrétně tato stáž mě zaujala nejdříve svým názvem. Později, když jsem si pročítala anotaci stáže, tak jsem zjistila, že by se mi líbilo vyzkoušet si tuto práci a vše vidět v praxi.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Anděl strážný – mikro dermální čip
Velká část populace trpí výkyvy nálad způsobenými kolísající hladinou hormonů a různými psychickými poruchami. Tento přístroj by obsahoval specifickou směs hormonů, která by se v pravidelných intervalech doplňovala do lidského těla. Taktéž by měl stálý přehled o stavu svého „pacienta“, tzn. na osobě trpící panickými záchvaty úzkosti by přístroj sám rozeznal přicházející panický záchvat a pomohl ho potlačit, zmírnit, či mu naprosto zabránit. Ať už pomocí serotoninu či noradrenalinu, které za jiných okolností pacient bere v podobě nové generace antidepresiv. Účinnost a délka trvání by byla větší než klasická farmaceutika.
Každý čip by byl spárovaný s univerzální čtečkou, která by po přiložení pacientovi a lékaři přesně řekla, jaké má hladiny určitých hormonů.
A proč zrovna tohle? To je jednoduché, sama mám občasné psychické problémy a věřím, že tohle by pomohlo velké časti populace.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Skládám vlastní písničky na kytaru; věnuji se malbě a grafické kresbě; ráda si rozšiřuji okruhy vědomostí ať už se jedná o čtení závěrů zajímavých výzkumů či sledování dokumentů.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.