Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaDějiny umění

Antické umění v Praze

LEKTOR STÁŽE prof. PhDr. Jan Bažant, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Exkurze po památkách s návštěvnickým režimem je limitována jejich otvírací dobou, zpravidla od 10 do 18. Časové rozvržení čtyř dvouhodinových exkurzí měsíčně bude výsledkem vzájemné dohody.
MÍSTO STÁŽE Kabinet pro klasická studia Filosofického ústavu, Na Florenci 3, Praha 1
POZNÁMKA: Stáž předpokládá finanční náklady na vstupné do muzejí a galerií.
Cílem stáže je seznámit studenta s recepcí antické kultury v poantické Evropě.
Hlavní město PrahaFilozofie

Logika pro pány, otroky a kibice

LEKTOR STÁŽE PhDr. Vladimír Svoboda, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová náročnost stáže bude určena po domluvě.
MÍSTO STÁŽE Filosofický ústav AV ČR Jilská 1 Praha 1
V rámci stáže se student(ka) seznámí s problematikou zkoumanou v rámci deontické logiky a s přístupnou odbornou literaturou. Podle svého zájmu si zvolí téma v rámci dané oblasti, na které se dále zaměří. Toto téma bude pravidelně konzultovat a vyzkouší si psaní odborného textu zaměřeného na dílčí problémy, např. paradoxy, s kterými se deontická logika potýtá.
Hlavní město PrahaFilozofie

Úvod do fenomenologické filosofie

LEKTOR STÁŽE Mgr. Hynek Janoušek
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Pravidelná týdenní konzultace (cca 45-60m).
MÍSTO STÁŽE Jilská 1, Praha 1, 110 00
Stáž nabízí uvedení do jednoho ze základního směru filosofie 20. století způsobem, který by měl zájemci umožnit samostatně a s porozuměním číst základní díla autorů tohoto směru (E. Husserl, J. Patočka, M. Heidegger, M. Merlau-Ponty, J.-P. Sartre).
Celá ČRFilozofie

Současné výzvy technologické etiky

LEKTOR STÁŽE Mgr. Juraj Hvorecký, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Budeme se setkávat primárně online v režimu jednou za 2 týdny, s občasnými setkáními naživo.
MÍSTO STÁŽE Celetná 38, Praha 1
Současný svět je plný obrovských výzev - prodlužování věku obyvatelstva, klimatická krize, energetická závislost na pochybných režimech nebo vymírání druhů. Častou odpovědí na otázku jak výzvám čelit, je nabídka možného technologického řešení. Jenže technologické řešení často naráží na další komplikace - kdo jej má provést, za jaké peníze, kdo odškodní potenciální oběti, jak poměřovat zisky a ztráty z nasazení konkrétní technologie. Těmhle tématům se věnuje technologická etika a v průběhu roku se podíváme na etické úvahy kolem mnoha kontroverzních témat současné technologie - dobývání kosmu, fůzní reaktory, robotizace práce nebo geoengineering. Budeme se snažit pochopit, proč jsou kontroverzní a jak se k správně nim postavit. Cílem bude lepší orientace v současném světě s ohledem na morální kritéria, které klademe na sebe, lidi a svět. Solidní znalost angličtiny jepro úspěšnost stáže žádoucí.
Hlavní město PrahaFilozofie

J. A. Komenský a přírodní vědy

LEKTOR STÁŽE Mgr. Lenka Řezníková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová dotace stáže bude představovat osm hodin měsíčně. Harmonogram bude specifikován po dohodě.
MÍSTO STÁŽE Filosofický ústav AV ČR
J. A. Komenský vstoupil do povědomí širší veřejnosti především jako teolog, didaktik, autor jazykových učebnic a tvůrce proslulého Labyrintu světa. Méně známy jsou jeho pokusy na poli přírodních věd, kam spadá například jeho přehled fyziky, spis o povaze tepla nebo polemika s René Descartem o rozpínavosti plynů. Během stáže se student(i) seznámí s touto pozakrytou stránkou Komenského, a to v širším kontextu raně novověkého učeneckého diskursu. Součástí stáže bude četba a interpretace přírodovědných spisů Komenského a jeho současníků a studium recentních studií k problematice.
Hlavní město PrahaHistorie

Hate speech v 15. století. Nenávist a její komunikace v předmoderní době.

LEKTOR STÁŽE Mgr. Václav Žůrek, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Jilská 1, Praha 1, 110 00
Předmětem stáže bude práce s prameny, které šířily a podněcovaly nenávist ke skupinám lidí či konkrétním osobnostem (např. Jiří z Poděbrad). Budeme se věnovat na konkrétních ukázkách různým médiím (text, obraz), žánrům (satira, parodie, urážka) a komunikačním strategiím předmoderní doby. Stáž umožní studentům/tkám si vyzkoušet jak kriticky pracovat s autentickými historickými prameny a vyhodnocovat jejich význam a také jej zasadit do dobového kontextu.

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.