Absolventka Otevřené vědy Barbora Solnická: Kvantová fyzika se na škole neučila

Barbora Solnická právě zakončuje svou roční stáž na Fyzikálním ústavu. Pod vedením lektora Jana Šmydkeho a spolu s dalšími dvěma stážistkami se zabývaly otázkou: Lze najít pravidla k určení kvantových stavů bez znalosti jejich vlnových funkcí? Jak stáž probíhala, jsme se Báry zeptali v krátkém rozhovoru. 

Jak jste se dozvěděla o Otevřené vědě a proč jste se přihlásila?

Měla jsem velké štěstí, protože původně jsem o Otevřené vědě vůbec nic nevěděla. Ale díky tomu, že všichni z mé rodiny ví, že se o fyziku zajímám, mi strýc poslal informační leták o stáži, na kterou právě chodím. Hned jsem se přihlásila, protože jsem věděla, že tohle je jedinečná možnost. O kvantové fyzice se ve školách moc neučí, a tak tohle byla perfektní příležitost dozvědět se něco víc.

Proč jste si vybrala právě toto téma stáže?

Fyzika mě vždy bavila, ale kvantová fyzika mi otevřela oči. Je skvělé studovat, co se opravdu skrývá za naší každodenní běžnou realitou. Je to úplně jiný svět. Také je to jeden z nejméně probádaných oborů, takže je to ještě větší zábava.

Kde nyní studujete?

Studuji na francouzském bilingvním gymnáziu Matyáše Lercha v Brně.

Přibližte nám, jak zatím probíhala stáž?

Protože jsem z Brna a stáž probíhá v Praze, domluvili jsme se s lektorem, že budu dojíždět dvakrát měsíčně a stáž bude trvat čtyři hodiny. Díky tomu, že se účastníme jen tři studentky, vybududovaly jsme si velmi příjemnou domácí atmosféru. Buď se učíme nové věci, anebo pracujeme na našem "experimentu".

Co plánujete dělat na stáži dál?

Pořád se musíme ještě plno věcí doučit, téma je dost obsáhlé, takže si můžeme vybrat, co budeme dělat podle toho, co nás baví. Buď můžeme dělat teoretické věci, nebo můžeme zkusit naprogramovat program, který by mohl automaticky určovat kvantové stavy.

Co se vám na stáži (ve vědě) zatím nejvíc líbí?

Jedna věc, kterou opravdu oceňuji je, že je nás ve skupině málo, a tím je hodina více přizpůsobená nám. Je to úplně jiný zážitek než ve třídě. Všichni jsou více zapojeni do výkladu a mohou se kdykoliv doptávat na otázky. Mám pocit, že se tak naučím mnohem více.

Jak hodnotíte spolupráci s lektorem a kolegyněmi na stáži?

Myslím, že jsem měla velké štěstí na lektora i spolustážistky. Pan doktor Šmydke je velice milý a chápavý. Dokáže fyziku vykládat velice zábavným způsobem a je i jeden z důvodů, proč mě tato stáž tak baví. Spolustážistky jsou také super, vytvořily jsme si velice dobrou partu a bavíme se i mimo stáž. Je fajn poznat lidi, kteří se zajímají o podobné věci jako vy.