Vyhledávání

Popularizace vědy vyžaduje velkou zodpovědnost, říká naše stážistka a nadějná astronomka Pavla Hudcová

Kde jsi se vůbec dozvěděla o možnosti stáže v Otevřené vědě?
Pamatuji si, že to bylo v době, kdy jsem chodila do prvního ročníku na gymnázium. Tehdy mne oslovil profesor fyziky (a můj třídní) Pavel Hromas s tím, že od Akademie věd přišla taková nabídka a že ho hned napadlo, že jestli by se toho někdo měl zúčastnit, tak já. To bylo poprvé, co jsem se do Otevřené vědy hlásila. Ovšem poštěstilo se až na druhý pokus.

 

Co bylo důvodem, že ses do Otevřené vědy přihlásila?
Věda mě baví, vyrůstám s ní. Oba rodiče pracují na hvězdárně, táta je astronom, děda byl také. Od malička jsem dostávala každý rok k Vánocům minimálně jednu knížku o vesmíru. Prošla jsem si dokonce i dvouletým kurzem astronomie na Štefánikově hvězdárně v Praze. Takže když jsem se dozvěděla o možnosti vědecké stáže, tak jsem neváhala. Projekt otevírá studentům skvělou příležitost podílet se na opravdovém vědeckém výzkumu, a to mě prostě lákalo.

 

S jakým očekáváním jsi do Otevřené vědy šla?
Očekávání bylo jedno, hlavní bylo, že se naučím nové věci a poznám nové lidi.

 

Jaké je téma Tvojí stáže, kdo je jejím školitelem a kde se stáž odehrává?
Stáž se odehrává na Fyzikálním ústavu AV ČR v Praze, lektorem je Dr. Michael Prouza. Věnujeme se pozorování dalekohledem FRAM v Argentině a zpracovávání získaných dat. Zatím jsi v polovině stáže, ale možná už bys mohla říct, zda to splňuje Tvoje očekávání.

 

Překvapilo nebo naopak zklamalo Tě něco?
Stáž víceméně splňuje mé očekávání. Dokonce jsem se díky stáži dostala na konferenci IBWS (Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2013), která se konala letos v dubnu v Karlových Varech. Překvapila mě jedna věc hned při první návštěvě Fyzikálního ústavu AV ČR. Čekala jsem, že lektorem bude nějaký roztržitý vážný starý pán. Michael mě ale vlídně přivítal, hned při prvním setkání mi nabídl tykání a mluvil se mnou od počátku jako se sebou rovným člověkem.

 

Jsi známá svými mnohými aktivitami, říká se, že ani nespíš. Přesto sis ke své "oficiální stáži" na Fyzikálním ústavu AV ČR dobrovolně přibrala ještě popularizaci vědy na Astronomickém ústavu AV ČR. Mohlo by se říct, že to jsou dvě naprosto odlišné věci?
Všechno se vším souvisí. Pro popularizaci je potřeba mít přehled (vědět, co a jak popularizovat), který je potřeba nějak někde získat. Taková stáž je skvělým způsobem jak zjistit, jak věda a výzkum fungují. Formálně to jsou ale dvě rozdílné věci. Popularizaci dělám společně s Tebou, je to kreativnější, volnější, ale o to i občas náročnější. A rozhodně je to časově obtížnější, protože vícedenní akce jsou většinou o víkendu a často ještě na druhém konci republiky. Odpočinek tedy musí občas počkat. Popularizace vědy je velmi důležitá věc a vyžaduje velkou zodpovědnost. Někdo by mohl říci, že je to jednoduché a oddechové, že si jezdíme na akce za peníze daňových poplatníků. Ale jen málokdo ví, že za takovou jednou popularizační akcí je neuvěřitelná spousta času a práce. Na druhou stranu to je věc, která má smysl. Je velmi naplňující vidět, že někomu přiblížíte něco tak skvělého jako vědu, že mu otevřete dosud nepoznané. Ten pocit za všechno to úsilí a práci rozhodně stojí! Hodnotné zkušenosti ale získávám z obého. Obojí mě naplňuje a baví.

 

Jsi z významné astronomické rodiny. Ovlivnilo to Tvoje rozhodování při cestě do Otevřené vědy?
Tak rozhodně bych asi nebyla tak blízko astronomie, kdybych nebyla od mala vedená tak, jak jsem byla. Třeba bych si, nebýt toho, pletla astronomii s astrologií, stejně jako spousta mých vrstevníků. (Směje se). A kromě toho fakt, že jsem vnučkou Zdeňky Ceplechy, ovlivnil můj první výběr, kdy jsem se hlásila na stáž na Astronomický ústav AV ČR do Ondřejova na pozorování bolidů, tehdy neúspěšně. Podruhé jsem si vybrala téma, které mě prostě zaujalo a bylo mi blízké (to, že s ním lehce souvisí můj táta, bylo čistě náhodné, ač tomu někteří nevěří.

 

Je něco, co bys na Otevřené vědě zkritizovala?
Rozhodně propojenost se školou studenta. Myslím, že to je jedna z problematičtějších částí projektu. A mohl by být trochu přehlednější web. Bereme si k srdci a připravujeme pro vás nový design a s ním i přehlednější web (pozn. redakce OV).

 

A je něco, co bys pochválila?
Určitě! Otevřená věda dává studentům středních a vysokých škol skvělou příležitost zapojit se do opravdového výzkumu v různých oborech. Je to skvělý nápad, skvělá cesta, jak získat zkušenosti a kontakty. Bez projektu Otevřené vědy bychom se jen těžko někam takhle dostali. Děkujeme!

 

Děkuji za rozhovor!

Pavel Suchan

 

Pavel Suchan je pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR a je členem sítě popularizátorů vědy v rámci Otevřené vědy. 

 

pavla-hudcova-poster-ov-ibsw

Pavla Hudcová (vpravo) s kolegyní Markétou Sehnalovou na konferenci IBSW 2013.

 

pavel-suchan-u-dalekohledu

Pavel Suchan na Dni Země s AV ČR.

 

rozhovor-suchan-hudcova1

Pavla Hudcová dohlíží na správnost astronomického pozorování na Dni Země s AV ČR.

 

rozhovor-suchan-hudcova2

I na konferencích může být někdy pořádně veselo. Foto z konference IBSW 2013.
 

1. 7. 2013

Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

 Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Stáže v Akademii věd ČR letos absolvuje 177 středoškoláků

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy. 

„Škola v přírodě pro dospělé“ aneb Letní vědecký kemp 2019

Učitelé základních a středních škol, zpozorněte! Chcete oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky a nadchnout žáky a studenty pro studium přírodovědných oborů? Akademie věd ČR pořádá v srpnu tradiční Letní vědecký kemp – vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na základních a středních školách.

O Stáži v Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR s lektorkou Soňou Hnilicovou

Stážista Miloslav Staněk vyzpovídal svou lektorku Soňu Hnilicovou z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, která vypsala na příští rok stáž z oboru geografie s názvem Výpočet výparu z krajiny. Povídali si mimo jiné i o tom, jak lze na stáž navázat po jejím skončení nebo o spolupráci se studenty vysokých škol.

 

 

Studentské stáže 2018 vyvrcholily dvoudenní konferencí

Prezentace výsledků ročních stáží v Akademii věd ČR v pěti minutách před odbornou porotou a publikem – vskutku nelehký úkol čekal středoškoláky, kteří letos absolvovali studentské stáže v Akademii věd ČR pod hlavičkou projektu Otevřená věda. V Praze se jich na dvoudenní Studentské vědecké konferenci sešlo více než 120.

Vše, co potřebujete vědět o Studentské vědecké konferenci 2018

Více než 130 studentů a několik desítek lektorů se koncem týdne setká na Studentské vědecké konferenci, která je vyvrcholením letošních stáží Otevřené vědy. Ve čtvrtek 22. listopadu a v pátek 23. listopadu 2018 budou stážisté prezentovat výsledky svého ročního snažení před odbornou porotou. Nejlepší z nich získají ceny. Projděte si s námi program.