Vyhledávání

Zveme vás na Den Země s Akademií věd ČR 2014

 V Geoparku bude možné dupáním vyvolat slabé zemětřesení, poslechnout si hlučná zemětřesení v západních Čechách, prohlédnout si horniny pod mikroskopem a změřit teplotu hluboko v zemi. Nebude chybět oblíbené pozorování Slunce s astronomy, GPS hra a efektní meteorologické pokusy v lahvi.

 

Dále bude možné navštívit vědecká pracoviště v Botanickém ústavu AV ČR v Průhonicích, kde se nachází skvost nejen naší, ale i světové zahradní architektury - Průhonický park, patřící mezi památky UNESCO či astronomickou observatoř v Ondřejově. Zástupci Ústavu geoniky AV ČR vyrazí se svým stánkem mezi okolní obyvatele na Hlavní třídu v Ostravě-Porubě, kde se návštěvníci seznámí s vybranými geologickými lokalitami Moravskoslezského kraje. Dozví se, že uhlí, tolik typické pro Ostravsko, není jen hluboko pod zemí, že mohou přímo v Ostravě navštívit lokalitu, kde uhelná sloj vychází na povrch.

 

Jako novinku zařazujeme na neděli 27. dubna Výstup k meteorologické observatoři Milešovka. Po značené červené a následně modré turistické trase z obce Bílka na vrchol Milešovky budou umístěny plakáty, na kterých naleznete zajímavé informace o Chráněné krajinné oblasti České Středohoří, geologii a flóře Milešovky a v neposlední řadě o meteorologickém měření na observatoři.

 

Pásmo akcí zakončí 29. května výstava fotografií, věnovaná Národním parkům jihozápadu USA. Tato výstava bude k vidění v budově Geofyzikálního ústavu AV ČR v Praze 4 na Spořilově od 24. dubna.

Všechny akce jsou zdarma.

Více o programu nalezne v záložce Den Země s Akademií věd ČR.

 

1. 4. 2014

Škola českého jazyka a literatury 2018

Srdečně zveme pedagogy z celé České republiky do Prahy na vzdělávací kurz Škola českého jazyka a literatury. Během třech dnů se formou přednášek, workshopů, diskuzí a exkurzí seznámíte s novými poznatky v oblasti gramatiky, české prózy a poezie. Přednášet a lektorovat budou vědečtí pracovníci z Ústavu pro jazyk český AV ČR a z Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Letní vědecký kemp – I učitelé se rádi učí

Tři desítky učitelů základních a středních škol se zúčastnily Letního vědeckého kempu – vzdělávací projektu Akademie věd ČR, jehož cílem je rozšířit praktickou výuku na školách a doplnit ji o názorné pokusy. Kemp se zaměřil na chemii, biologii, fyziku a matematiku a roli učitelů přebrali vědci z akademických pracovišť a didaktici z vysokých škol.

Druhý díl čtvrté série NEZkreslené vědy se zaměřuje na algoritmy

 Další díl NEZkreslené vědy – cyklu vzdělávacích videí z dílny Akademie věd ČR – tentokrát patří algoritmům. Garantem je Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Čtvrtá série bude mít celkem 10 dílů, všechny najdete na Youtube kanálu Otevřené vědy.

První díl čtvrté série NEZKreslené vědy se věnuje včelám

 Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se letos rozroste o další sérii. V průběhu roku 2018 zveřejníme 10 nových dílů. Garantem prvního dílu s názvem Včely je Václav Krištůfek z Biologického centra AV ČR. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte Pavel Liška.

 

Otevřená věda se představila na festivalu v Memphisu

V americkém Memphisu se v květnu 2018 konal 42. ročník mezinárodního festivalu Memphis in May, který se zaměřil na Českou republiku. Američtí organizátoři společně s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu představili českou kulturu, architekturu, gastronomii, vzdělávání i business. Českou vědu reprezentovaly přednášky zástupců Akademie věd ČR a také výstava Čeští vědci a jejich vynálezy. 

Veletrh vědy ukázal obrovský zájem o českou vědu

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 7. do 9. června 2018 v Praze, navštívilo během tří dnů rekordních 24 800 návštěvníků. Na veletrhu se prezentovalo 90 vystavovatelů z řad ústavů Akademie věd ČR, dalších vědeckých institucí, univerzit a firem.