Vyhledávání

Zveme vás na Den Země s Akademií věd ČR 2014

 V Geoparku bude možné dupáním vyvolat slabé zemětřesení, poslechnout si hlučná zemětřesení v západních Čechách, prohlédnout si horniny pod mikroskopem a změřit teplotu hluboko v zemi. Nebude chybět oblíbené pozorování Slunce s astronomy, GPS hra a efektní meteorologické pokusy v lahvi.

 

Dále bude možné navštívit vědecká pracoviště v Botanickém ústavu AV ČR v Průhonicích, kde se nachází skvost nejen naší, ale i světové zahradní architektury - Průhonický park, patřící mezi památky UNESCO či astronomickou observatoř v Ondřejově. Zástupci Ústavu geoniky AV ČR vyrazí se svým stánkem mezi okolní obyvatele na Hlavní třídu v Ostravě-Porubě, kde se návštěvníci seznámí s vybranými geologickými lokalitami Moravskoslezského kraje. Dozví se, že uhlí, tolik typické pro Ostravsko, není jen hluboko pod zemí, že mohou přímo v Ostravě navštívit lokalitu, kde uhelná sloj vychází na povrch.

 

Jako novinku zařazujeme na neděli 27. dubna Výstup k meteorologické observatoři Milešovka. Po značené červené a následně modré turistické trase z obce Bílka na vrchol Milešovky budou umístěny plakáty, na kterých naleznete zajímavé informace o Chráněné krajinné oblasti České Středohoří, geologii a flóře Milešovky a v neposlední řadě o meteorologickém měření na observatoři.

 

Pásmo akcí zakončí 29. května výstava fotografií, věnovaná Národním parkům jihozápadu USA. Tato výstava bude k vidění v budově Geofyzikálního ústavu AV ČR v Praze 4 na Spořilově od 24. dubna.

Všechny akce jsou zdarma.

Více o programu nalezne v záložce Den Země s Akademií věd ČR.

 

1. 4. 2014

O Stáži v Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR s lektorkou Soňou Hnilicovou

Stážista Miloslav Staněk vyzpovídal svou lektorku Soňu Hnilicovou z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, která vypsala na příští rok stáž z oboru geografie s názvem Výpočet výparu z krajiny. Povídali si mimo jiné i o tom, jak lze na stáž navázat po jejím skončení nebo o spolupráci se studenty vysokých škol.

 

 

Studentské stáže 2018 vyvrcholily dvoudenní konferencí

Prezentace výsledků ročních stáží v Akademii věd ČR v pěti minutách před odbornou porotou a publikem – vskutku nelehký úkol čekal středoškoláky, kteří letos absolvovali studentské stáže v Akademii věd ČR pod hlavičkou projektu Otevřená věda. V Praze se jich na dvoudenní Studentské vědecké konferenci sešlo více než 120.

Vše, co potřebujete vědět o Studentské vědecké konferenci 2018

Více než 130 studentů a několik desítek lektorů se koncem týdne setká na Studentské vědecké konferenci, která je vyvrcholením letošních stáží Otevřené vědy. Ve čtvrtek 22. listopadu a v pátek 23. listopadu 2018 budou stážisté prezentovat výsledky svého ročního snažení před odbornou porotou. Nejlepší z nich získají ceny. Projděte si s námi program.

Proč později, když můžeš teď: 10 stáží podle Elišky Selinger

Druhým ambasadorem Studentských stáží Otevřené vědy se stala Eliška Selinger. Pětadvacetiletá Eliška je nejen studentkou Všeobecného lékařství na 3.lékařské fakultě UK, ale zabývá se také výzkumem nádorů a výživy v Ústavu molekulární genetiky AV ČR a na oddělení klinické fyziologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Navíc je i zdatnou popularizátorkou vědy – mj. vítězkou národního finále soutěže Famelab.

Registrace na Studentské stáže 2019 jsou spouštěny

Akademie věd ČR vypisuje další ročník studentských stáží pod hlavičkou projektu Otevřená věda. Stáže se uskuteční od ledna do listopadu 2019 na desítkách pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si mohou vybírat z více než 90 témat nejrůznějších oborů – od biologie, chemie, fyziky, geografie až po ekologii nebo IT. Kromě praxe, cenných zkušeností a kontaktů mají stážisté skvělé podklady pro vědecké soutěže nebo se s lektory dostanou na prestižní vědecké konference.

Honza Lukačevič ambasadorem středoškolských stáží

Je mu teprve 27 let, na sociálních sítích patří k nejsledovanějším českým vědcům, podílí se na vesmírné misi ExoMars 2020 a pracuje v oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Vedle pracovních povinností vede také stáže středoškolských studentů pod hlavičkou projektu Otevřená věda. V následujících týdnech o něm uslyšíte často – Jan Lukačevič se totiž stal ambasadorem stáží.