Vyhledávání

Zveme vás na Den Země s Akademií věd ČR 2014

 V Geoparku bude možné dupáním vyvolat slabé zemětřesení, poslechnout si hlučná zemětřesení v západních Čechách, prohlédnout si horniny pod mikroskopem a změřit teplotu hluboko v zemi. Nebude chybět oblíbené pozorování Slunce s astronomy, GPS hra a efektní meteorologické pokusy v lahvi.

 

Dále bude možné navštívit vědecká pracoviště v Botanickém ústavu AV ČR v Průhonicích, kde se nachází skvost nejen naší, ale i světové zahradní architektury - Průhonický park, patřící mezi památky UNESCO či astronomickou observatoř v Ondřejově. Zástupci Ústavu geoniky AV ČR vyrazí se svým stánkem mezi okolní obyvatele na Hlavní třídu v Ostravě-Porubě, kde se návštěvníci seznámí s vybranými geologickými lokalitami Moravskoslezského kraje. Dozví se, že uhlí, tolik typické pro Ostravsko, není jen hluboko pod zemí, že mohou přímo v Ostravě navštívit lokalitu, kde uhelná sloj vychází na povrch.

 

Jako novinku zařazujeme na neděli 27. dubna Výstup k meteorologické observatoři Milešovka. Po značené červené a následně modré turistické trase z obce Bílka na vrchol Milešovky budou umístěny plakáty, na kterých naleznete zajímavé informace o Chráněné krajinné oblasti České Středohoří, geologii a flóře Milešovky a v neposlední řadě o meteorologickém měření na observatoři.

 

Pásmo akcí zakončí 29. května výstava fotografií, věnovaná Národním parkům jihozápadu USA. Tato výstava bude k vidění v budově Geofyzikálního ústavu AV ČR v Praze 4 na Spořilově od 24. dubna.

Všechny akce jsou zdarma.

Více o programu nalezne v záložce Den Země s Akademií věd ČR.

 

1. 4. 2014

V Akademii věd ČR letos absolvuje stáž rekordních 169 středoškoláků

Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současné době pracuje, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá v rámci projektu Otevřená věda. Pod vedením 94 zkušených lektorů z řad vědeckých pracovníků Akademie věd je letos absolvuje 169 studentů.

Karikatury českých vědců a vědkyň zamíří do Memphisu

Výstava o osobnostech české vědy poputuje na jaře do Memphisu v Tennessee, kde se bude v květnu konat každoroční Memphis in May International Festival, který bude letos zaměřen na Českou republiku. Výstava je v těchto dnech k vidění na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, kde ji doposud vidělo více než 5 tisíc návštěvníků.

Letní vědecký kemp 2018 aneb „Škola v přírodě pro dospělé“ Náhled Zavřít Náhled Zavřít

Učitelé, pozor! Přemýšlíte nad tím, kterak oživit a inovovat výuku přírodovědných oborů tak, aby Vaše žáky a studenty bavila? Pak čtěte dále. Akademie věd ČR v srpnu opět pořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům exaktních věd na ZŠ a SŠ. 

Rekordní počet přihlášek na studentské stáže

Na stáže pro středoškolské studenty v rámci projektu Otevřená věda jsme letos přijali rekordní počet přihlášek. Celkem se přihlásilo 434 studentů, kteří podali 1028 přihlášek. Největší zájem byl o stáž Velká síla malých RNA v Ústavu molekulární genetiky AV ČR, na kterou se přihlásilo 70 studentů.

Young Chemist Award

Pro studenty středních a vysokých škol a doktorandů je určena soutěž Young Chemist Award, kterou vypsala společnost Metrohm. Studenti mají možnost hlásit se do soutěže s prací z oblasti titrace, iontové chromatografie, spektroskopie v UV-VIS-NIR-IR oblastech, Ramanově spektroskopii nebo elektrochemii. Termín odevzdání práce je 30. 6. 2018.

Tipy, jak uspět s výběrem stáže

Na odevzdání přihlášek na vědecké stáže pro středoškolské studenty zbývá posledních pár dní. Proto jsme pro vás sepsali tipy, které vám pomohou zvýšit vaši šanci přijetí na stáž a odstartovat vaši kariéru na Akademii věd ČR.