Vyhledávání

Zveme vás na Den Země s Akademií věd ČR 2014

 V Geoparku bude možné dupáním vyvolat slabé zemětřesení, poslechnout si hlučná zemětřesení v západních Čechách, prohlédnout si horniny pod mikroskopem a změřit teplotu hluboko v zemi. Nebude chybět oblíbené pozorování Slunce s astronomy, GPS hra a efektní meteorologické pokusy v lahvi.

 

Dále bude možné navštívit vědecká pracoviště v Botanickém ústavu AV ČR v Průhonicích, kde se nachází skvost nejen naší, ale i světové zahradní architektury - Průhonický park, patřící mezi památky UNESCO či astronomickou observatoř v Ondřejově. Zástupci Ústavu geoniky AV ČR vyrazí se svým stánkem mezi okolní obyvatele na Hlavní třídu v Ostravě-Porubě, kde se návštěvníci seznámí s vybranými geologickými lokalitami Moravskoslezského kraje. Dozví se, že uhlí, tolik typické pro Ostravsko, není jen hluboko pod zemí, že mohou přímo v Ostravě navštívit lokalitu, kde uhelná sloj vychází na povrch.

 

Jako novinku zařazujeme na neděli 27. dubna Výstup k meteorologické observatoři Milešovka. Po značené červené a následně modré turistické trase z obce Bílka na vrchol Milešovky budou umístěny plakáty, na kterých naleznete zajímavé informace o Chráněné krajinné oblasti České Středohoří, geologii a flóře Milešovky a v neposlední řadě o meteorologickém měření na observatoři.

 

Pásmo akcí zakončí 29. května výstava fotografií, věnovaná Národním parkům jihozápadu USA. Tato výstava bude k vidění v budově Geofyzikálního ústavu AV ČR v Praze 4 na Spořilově od 24. dubna.

Všechny akce jsou zdarma.

Více o programu nalezne v záložce Den Země s Akademií věd ČR.

 

1. 4. 2014

Otevřená věda se představila na festivalu v Memphisu

V americkém Memphisu se v květnu 2018 konal 42. ročník mezinárodního festivalu Memphis in May, který se zaměřil na Českou republiku. Američtí organizátoři společně s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu představili českou kulturu, architekturu, gastronomii, vzdělávání i business. Českou vědu reprezentovaly přednášky zástupců Akademie věd ČR a také výstava Čeští vědci a jejich vynálezy. 

Veletrh vědy ukázal obrovský zájem o českou vědu

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 7. do 9. června 2018 v Praze, navštívilo během tří dnů rekordních 24 800 návštěvníků. Na veletrhu se prezentovalo 90 vystavovatelů z řad ústavů Akademie věd ČR, dalších vědeckých institucí, univerzit a firem.

Účastníci studentských stáží si na Veletrhu vědy vyzkoušejí popularizaci vědy

Veletrhu vědy se zúčastní středoškolští studenti, kteří letos pod hlavičkou projektu Otevřená věda absolvují stáž v Akademii věd ČR. V pátek 8. června na ně čeká celodenní program v podobě přednášek a někteří z nich si také vyzkoušejí, jak se popularizuje věda. Na akci dorazí téměř 150 studentů.

Veletrh vědy představí rekordní počet expozic i kariérní zónu

Více než 80 vystavovatelů se bude letos prezentovat na Veletrhu vědy, který se uskuteční od 7. do 9. června na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Během tří dnů nabídne veletrh přes sto interaktivních expozic, mezi nimiž nebude chybět 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Jednu z nejrozsáhlejších populárně-naučných akcí u nás pořádá pod hlavičkou projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.

Letní vědecký kemp 2018 aneb „Škola v přírodě pro dospělé“

REGISTRACE SPUŠTĚNA. Akademie věd ČR v srpnu opět pořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům exaktních věd na ZŠ a SŠ. V období letních prázdnin si formou workshopů a následných diskusí rozšíříte své znalosti v oboru chemie, biologie, fyziky a matematiky tak, abyste je následně mohli využít nejen v laboratorní výuce ve svých školách. Důraz při volbě experimentů je kladen především na finanční „nenáročnost“ a zařazení do Rámcových vzdělávacích programů na příslušném stupni škol. Letní vědecký kemp se letos bude konat v penzionu Stará škola v Jindřiši u Jindřichova Hradce. 

 

V Akademii věd ČR letos absolvuje stáž rekordních 169 středoškoláků

Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současné době pracuje, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá v rámci projektu Otevřená věda. Pod vedením 94 zkušených lektorů z řad vědeckých pracovníků Akademie věd je letos absolvuje 169 studentů.