Vyhledávání

Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

 Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

 

Do výběru třicítky Čechů, kteří ještě nedosáhli 30 let, vynikají ve svém oboru a mění svět kolem sebe, zařadil letos časopis Forbes i Jana Lukačeviče – mladého vědce, který působí v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, a jednoho z nejvýraznějších vědeckých popularizátorů současnosti.

 

Popularizace vědy
Jan Lukačevič je lektorem a od roku 2018 i ambasadorem středoškolských stáží Otevřené vědy v Akademii věd ČR. V roce 2018 vedl roční stáž Koncepční návrh měřících zařízení pro kosmické mise. Jeho stážista Miroslav Lžičař obsadil s prezentací výsledků stáže na listopadové studentské konferenci 1. místo. Protože popularizace vědy v České republice je jednou z osobních priorit Jana Lukačeviče, i jeho letošní stáž se zaměřuje na popularizaci (nejen) kosmické fyziky.

Kromě toho, že se angažuje v Otevřené vědě, se Jan Lukačevič věnuje popularizaci vědy také na sociálních sítích – jeho působivé příspěvky na Facebooku a Instagramu se zaměřují na vesmír, ale i přírodní jevy, které lze pozorovat z naší planety – například zatmění Slunce nebo polární záři.

“Na Facebook a Instagram dávám věci, jimž rozumím, ale zároveň nemusejí být všeobecně známé. Jsem rád, když se lidé dozvídají nové souvislosti a můžu je překvapovat tím, jak vlastně náš svět funguje a jak úžasný je. Nově rozjíždíme účty za oddělení kosmické fyziky, na nichž se s příspěvky o našem výzkumu ponoříme více do hloubky,“ popisuje Jan Lukačevič své působení na sociálních sítích.

 

 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Žhavý sluneční kotouč tomuto výjevu běžně brání, ale čas od času nastane několik prchavých okamžiků, které nám odhalí tuto skrytou krásu. Při zatmění Slunce se totiž může sluneční koróna, žhavý obal naší domovské hvězdy, naplno ukázat. Lze pozorovat divoké proudy kosmického plazmatu bojující s gravitací a magnetickým polem Slunce, které se snaží uniknout svojí matce, což se jim čas od času podaří. V temnotě lze pozorovat i jiné hvězdy a tělesa, které jsou za bílého dne utopeny v záři Slunce, mimo jiné i maličký rudý Mars zcela vpravo. #credits Nicolas Lefaudeux #space #universe #planet #earth #science #astro #astrophotography #astronomy #moon #eclipse #solareclipse #sun #light #stars #mars #veda #vesmir #czech #czechrepublic

Příspěvek sdílený Jan Lukačevič (@lukacevicjan), Led 31, 2019 v 11:36 PST

 

 

Vesmírná mixe ExoMars 2020
Jan Lukačevič nastoupil už v průběhu vysokoškolského studia do oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, kde v současnosti pracuje jako doktorand a plánuje, že bude pomáhat s testy jednoho z vědeckých přístrojů pro vesmírnou misi ExoMars 2020. “V jaké fázi se nyní nacházíme? Elektroniku přístroje a algoritmy pro palubní zpracování dat dokončují zkušení kolegové z našeho oddělení, které také zajištuje technické a vědecké vedení přístroje. Mechanické části vyvíjí a vyrábí Ústav přístrojové techniky AV ČR v rámci spolupráce na výzkumném programu Vesmír pro lidstvo Strategie AV21. Pomáhají též kolegové z Ústavu fyziky materiálů AV ČR,“ pochvaluje si Jan Lukačevič.

 


Inspirace pro mladé vědce
Ačkoliv si Jan Lukačevič umístění v žebříčku časopisu Forbes váží a nejde o první velké ocenění, kterého za svou kariéru dosáhl, za největší životní úspěch ho nepovažuje.

Největší životní úspěch je podle něj to, že se může věnovat tomu, co ho baví a naplňuje a je to vzrušující jako třeba vývoj přístrojů pro kosmické mise.

„Věda je ideální džob pro mileniály, kteří ve všem hledají smysl.“ Přesně tak shrnul Jan Lukačevič práci ve vědě pro časopis Forbes a dodává: „Myslel jsem to tak, že mladí lidé se ve vědě mohou věnovat různorodé práci, pořád se učit novým věcem, což vede k rozšiřování lidské poznání a pomáhání lidem. Alespoň mně osobně to smysl dává.“

A co Jana v životě ovlivnilo nejvíce? „Těžko říct, dost zlomová byla nemoc – ve dvaadvaceti jsem onemocněl boreliózou. Čím déle jsem ale v Akademii, tím vděčnejší za to jsem. Je to opravdu velká škola. Nejen, že se dozvídám plno nových informací z oboru, ale dost se rozvíjím i osobnostně. Poznávám své limity, což mi dodává na pokoře, trpělivosti a odolnosti,” shrnuje.

 

 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Otevřená věda (@otevrenaveda), Lis 13, 2018 v 2:30 PST

V rámci medializace stáží Otevřené vědy vznikla řada videí a gifů.

 

 

Co mu přinesl úspěch v žebříčku 30 pod 30
„Nezaznamenal jsem žádnou změnu. Žebříček je sice milá věc, ale důležitější je dále poctivě pracovat,“ soudí Jan Lukačevič. „Možná nad tím špatně uvažuju, ale vlastně si moc nedovedu představit, jak bych něco takového mohl využít. Těžko říct Třeba větší pozornost obrátit k našim výzkumným projektům a kolegům, kteří dělají na našem oddělení skvělou práci.”

 

Stážista Otevřené vědy v loňském žebříčku
V loňském roce se v prestižním výběru časopisu Forbes umístila studentka Karina Movsesjan, která absolvovala v roce 2016 roční stáž Otevřené vědy DNA packaging in living cells: in vitro and in silico studies of DNA compaction v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR pod vedením Valery Andrushchenkové.
---

 

Jan Lukačevič v krátkosti
Narodil se v roce 1991 Brně, kde vystudoval osmileté gymnázium.Poté absolvoval Fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Část studia strávil v Paříži na École des Ponts ParisTech. Za předchozí výzkumné aktivity pod hlavičkou ČVUT a Evropské kosmické agentury získal ocenění British Interplanetary Society Award for Best Technical Paper (2016). V témže roce byl zařazen do New Europe 100 – žebříčku 100 osobností ze střední a východní Evropy s největším vlivem na naši společnost, který společně sestavuje Google a časopis The Financial Times. Už v průběhu vysokoškolského studia nastoupil do oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, kde v současnosti pracuje jako doktorand a plánuje, že bude pomáhat s testy jednoho z vědeckých přístrojů pro vesmírnou misi ExoMars 2020. Loni se stal ambasadorem studentských stáží Otevřená věda a zahájil doktorandské studium v oblasti fyziku plazmatu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

12. 2. 2019

Program Veletrhu vědy 2019 je zveřejněn

Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

Letní vědecký kemp 2019: REGISTRACE SPUŠTĚNY

Akademie věd ČR v srpnu opět uspořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na ZŠ a SŠ. V období letních prázdnin si učitelé formou workshopů, přednášek a diskusí rozšíří znalosti v oborech chemie, biologie, fyziky a matematiky, aby je následně využili nejen v laboratorní výuce ve svých školách.

Češi ve vesmíru: závěrečný díl čtvrté série NEZKreslené vědy je tady

Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se rozrostl o 10 nových dílů. Garantem posledního dílu Češi ve vesmíru je Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR. Po jeho zhlédnutí budete možná překvapeni, jaké jsou úspěchy České republiky a jak znatelná je česká stopa na poli kosmického výzkumu. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte nezaměnitelný Pavel Liška.

Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

 Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Stáže v Akademii věd ČR letos absolvuje 177 středoškoláků

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy. 

„Škola v přírodě pro dospělé“ aneb Letní vědecký kemp 2019

Učitelé základních a středních škol, zpozorněte! Chcete oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky a nadchnout žáky a studenty pro studium přírodovědných oborů? Akademie věd ČR pořádá v srpnu tradiční Letní vědecký kemp – vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na základních a středních školách.