Vyhledávání

Stáže v Akademii věd ČR letos absolvuje 177 středoškoláků

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy.

 

Největší zájem je o medicínu
Lektoři si na každou stáž mohli vybrat jednoho až tři zájemce. K nejoblíbenějším tématům patří lékařské vědy, chemie, biologie a fyzika. Letos byl největší zájem o stáž Parkinsonova nemoc a mikrobiota trávicího traktu, na kterou se přihlásilo 89 studentů. Se 66 přihlášenými následovala stáž Mikrobiom trávicího traktu člověka.


5 stáží s nejvyšším počtem přihlášek:
1. Parkinsonova nemoc a mikrobiota trávicího traktu
Lektor: Ing. Jakub Mrázek, Ph.D.
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR

 

2. Mikrobiom trávicího traktu člověka
Lektor: Mgr. Dagmar Schierová
Ústav živočišné fyziologie a genetiky


3. Studium mechanismů, kterými acetylcholin ve striatu řídí naši schopnost odnaučit se staré a naučit se nové
Lektor: MUDr. Mgr. Helena Janíčková, Ph.D.
Fyziologický ústav AV ČR

 

4. Sledování růstu, chování a diferenciace buněk hladkého svalu ve statickém a dynamickém systému
Lektor: RNDr. Jana Musílková, CSc.
Fyziologický ústav AV ČR

 

5. Věda na stopě zločinu
Lektor: Magda Zlámalová
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

 

Stáže z humanitní oblasti přibývají – ale pomalu
„Velkou radost máme z toho, že nám každý rok přibývají stáže z humanitních oborů, i když pomalu. Letos si stážisté mohli vybírat i z oborů, jako jsou sociologie, filozofie, dějiny umění nebo historie,“ vysvětluje manažerka projektu Zuzana Všetečková.


Vstup do světa vědy
„Kromě stáží připravujeme pro studenty také doprovodné akce a hledáme příležitosti, které jim pomohou zorientovat se ve vědeckém prostředí. V rámci Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v Praze, čeká stážisty blok odborných přednášek. Budou tak mít příležitost zapojit se i do popularizačních aktivit přímo na stánku Otevřené vědy. Na podzim se stážisté zúčastní studentské konference, na které představí výsledky své celoroční práce. Od loňského roku mají také možnost psát popularizační články pro zpravodajský web The Student Times,“ doplňuje Zuzana Všetečková.

 

Stáže přivítá 34 pracovišť Akademie věd ČR
Nejvíce studentů přivítá Fyzikální ústav AV ČR – jeho 14 pracovníků vypsalo 16 stáží. Nejvíce přihlášek dorazilo do Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, kde měli na své tři vypsané stáže 171 přihlášek.

 

Pětice pracovišť s nejvíce stážemi:
1. Fyzikální ústav AV ČR – 16 stáží
2. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – 11 stáží
3. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR – 7 stáží
4. Botanický ústav AV ČR – 7 stáží
5. Geofyzikální ústav AV ČR – 5 stáží

 

Stáže podporují mladí vědci
Na medializaci spolupracují organizátoři od loňska se dvěma mladými vědci, kteří se stali ambasadory stáží. Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR je od roku 2018 i lektorem stáží. Druhým ambasadorem je Eliška Selinger, která se vedle studia medicíny věnuje výzkumu v Ústavu molekulární genetiky AV ČR.


 

4. 2. 2019

Program Veletrhu vědy 2019 je zveřejněn

Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

Letní vědecký kemp 2019: REGISTRACE SPUŠTĚNY

Akademie věd ČR v srpnu opět uspořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na ZŠ a SŠ. V období letních prázdnin si učitelé formou workshopů, přednášek a diskusí rozšíří znalosti v oborech chemie, biologie, fyziky a matematiky, aby je následně využili nejen v laboratorní výuce ve svých školách.

Češi ve vesmíru: závěrečný díl čtvrté série NEZKreslené vědy je tady

Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se rozrostl o 10 nových dílů. Garantem posledního dílu Češi ve vesmíru je Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR. Po jeho zhlédnutí budete možná překvapeni, jaké jsou úspěchy České republiky a jak znatelná je česká stopa na poli kosmického výzkumu. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte nezaměnitelný Pavel Liška.

Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

 Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Stáže v Akademii věd ČR letos absolvuje 177 středoškoláků

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy. 

„Škola v přírodě pro dospělé“ aneb Letní vědecký kemp 2019

Učitelé základních a středních škol, zpozorněte! Chcete oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky a nadchnout žáky a studenty pro studium přírodovědných oborů? Akademie věd ČR pořádá v srpnu tradiční Letní vědecký kemp – vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na základních a středních školách.