Vyhledávání

Studentské stáže vyvrcholily dvoudenní konferencí

 

Prezentace výsledků ročních stáží v Akademii věd ČR v pěti minutách před odbornou porotou a publikem vskutku nelehký úkol čekal středoškoláky, kteří letos absolvovali studentské stáže v Akademii věd ČR pod hlavičkou projektu Otevřená věda. V Praze se jich na dvoudenní Studentské vědecké konferenci sešlo více než 120.

 

 

Dvoudenní konference se uskutečnila v prostorách Ústavu molekulární genetiky AV ČR od 22. do 23. listopadu 2018. Prezentace byly rozděleny dle oborů do tří bloků. Čtvrteční den patřil II. vědní oblasti, když se představili absolventi stáží v oboru biologie, chemie, lékařské vědy, biofyziky nebo zemědělství.

Páteční den sestával ze dvou bloků. Své celoroční snažení představili studenti stáží I. vědní oblasti, tedy fyziky, astronomie, matematiky, geografie, geologie nebo robotiky. Následovaly prezentace studentů humanitně zaměřených stáží – historie, dějin umění, filologie a sociologie.

 

Nelehká úloha poroty

Každý blok měl speciálně ustanovenou odbornou porotu, která studenty hodnotila a pokládala jim doplňující otázky.

„Vybrat vítěze bylo náročné, protože studenti byli poměrně vyrovnaní,” prozrazuje Jan Šafanda z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který předsedal porotě I. vědní oblasti. „Byli jsme překvapeni úrovní prezentací, a to jak jejich odbornou stránkou, tak i tím, jak studenti dokázali vystupovat. Některé příspěvky byly dobré, jiné horší, ale lepší tvořily většinu. Vítěze jsme vybírali více než půl hodiny,“ dodává Jan Šafanda.

 

„Konference mimo jiné ukázala atraktivnost vědních oborů pro mladé. Některé obory byly zastoupeny bohatě a zdá se, že po určitém výpadku se znovu začínají objevovat obětaví školitelé. U studentů je vidět vliv jejich školitelů, kteří jim dávají zajímavé podněty,” podotýká porotce Radek Mikuláš z Geologického ústavu AV ČR.

 

Rovněž Patrik Zima z Ústavu termomechaniky AV ČR si pochvaluje, že mnozí školitelé dávají studentům během stáží prostor a oceňuje i jejich kreativitu.

 
Výsledky
II. vědní oblast:
 
1. místo
student: Hana Bernhardová
stáž: Diferenciační potenciál NG2 glií po ischemickém poškození mozku
lektor: Mgr. Ján Kriška
 
2. místo
student: Jan Moravčík
stáž: Reakce sloučenin Co, Ni, Mo a W pro přípravu sulfidických katalyzátorů
lektor: Mgr. Luděk Kaluža, Ph.D.
 
3. místo
student: Lenka Sloupová
stáž: Testování nových markerů spermií pro cílenější diagnostiku jejich kvality
lektor: RNDr. Kateřina Hortová, Ph.D.
 
Zvláštní cenu poroty získala Alina Mamedova a celý tvůrčí tým připravované knihy.
 
I. vědní oblast:
 

1. místo

student: Miroslav Lžičař

stáž: Koncepční návrh měřících zařízení pro kosmické mise

lektor: Ing. Jan Lukačevič

pracoviště: Ústav fyziky atmosféry AV ČR

 

2. místo

student: Josef Kučera

stáž: Elektrony a fotony v polovodičových nanostrukturách

lektor: Ing. Jan Grym, Ph.D.

pracoviště: Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR

 

3. místo

student: Kamil Stehlíček, Štěpán Šmíd

stáž: Navigace mobilních robotů

lektor: Ing. Jiří Krejsa, Ph.D.

pracoviště: Ústav termomechaniky AV ČR

 

Cenu poroty získal Filip Novotný, který absolvoval stáž Práce s robotickým dalekohledem a fotometrická analýza pozorování.

 
III. vědní oblast
 
1. místo

student: Martina Nguyen
stáž: Vícejazyčná výchova v jazykově smíšených rodiných v České republice
lektor: Mgr. Tamah Sherman, Ph.D.
 
2. místo
student: David Bor, Miloš Hrůza, Jakub Vlach
stáž: Po stopách počátků republiky
lektor: Mgr. Jan Kober, LL.M.
 
3. místo
student: Barbora Bečicová
stáž: Dějiny umění zblízka
lektor: Mgr. Kateřina Dolejší, Ph.D.
pracoviště: Ústav dějin umění AV ČR
 
Cenu poroty získaly Klára Metge a Marie Pavlíčková za stáž Oidipús, Médeia, nebo radši Paflagón? Řecké drama na českých jevištích stále nové.
 


 
Studentské stáže
Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současnosti pracuje – takové jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá pod hlavičkou Otevřené vědy.  Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

23. 11. 2018

Program Veletrhu vědy 2019 je zveřejněn

Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

Letní vědecký kemp 2019: REGISTRACE SPUŠTĚNY

Akademie věd ČR v srpnu opět uspořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na ZŠ a SŠ. V období letních prázdnin si učitelé formou workshopů, přednášek a diskusí rozšíří znalosti v oborech chemie, biologie, fyziky a matematiky, aby je následně využili nejen v laboratorní výuce ve svých školách.

Češi ve vesmíru: závěrečný díl čtvrté série NEZKreslené vědy je tady

Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se rozrostl o 10 nových dílů. Garantem posledního dílu Češi ve vesmíru je Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR. Po jeho zhlédnutí budete možná překvapeni, jaké jsou úspěchy České republiky a jak znatelná je česká stopa na poli kosmického výzkumu. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte nezaměnitelný Pavel Liška.

Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

 Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Stáže v Akademii věd ČR letos absolvuje 177 středoškoláků

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy. 

„Škola v přírodě pro dospělé“ aneb Letní vědecký kemp 2019

Učitelé základních a středních škol, zpozorněte! Chcete oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky a nadchnout žáky a studenty pro studium přírodovědných oborů? Akademie věd ČR pořádá v srpnu tradiční Letní vědecký kemp – vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na základních a středních školách.