Vyhledávání

Vše, co potřebujete vědět o Studentské vědecké konferenci 2018

Více než 130 studentů a několik desítek lektorů se koncem týdne setká na Studentské vědecké konferenci, která je vyvrcholením letošních stáží Otevřené vědy. Ve čtvrtek 22. listopadu a v pátek 23. listopadu 2018 budou stážisté prezentovat výsledky svého ročního snažení před odbornou porotou. Nejlepší z nich získají ceny. Projděte si s námi program.

 

Ceny budou vyhlášeny ve třech kategoriích – jednotlivých vědních oblastech. Ve čtvrtek studenti připraví stáže z oborů biologie, chemie, ekologie, lékařských věd, chemických technologií, biofyziky a zemědělství. V pátek dopoledne z fyziky, geologie, techniky, geografie, IT, Astronomie, Matematiky nebo robotiky. V pátečním odpoledním bloku se představí studenti, kteří absolvovali stáže humanitních oborů – historie, filologie, dějiny umění, ekonomie nebo sociologie. Program hostí Konferenční centrum Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze – Krči.

 

Akce se mohou zúčastnit všichni pozvaní účastníci, lektoři stávajících stáží, ale i ostatní zaměstnanci Akademie věd ČR či zájemci o stáže. Registrujte se prosím u manažerky projektu Zuzany Všetečkové (vseteckova@ssc.cas.cz, +420 221 403 815).


Celý ►  PROGRAM STUDENTSKÉ VĚDECKÉ KONFERENCE ZDE 

Účastníky konference upozorňujeme, že z akce budou pořizovány záznamy. Informace o zpracování osobních údajů z akce naleznete: zou-vk2018

 

Kam přesně vyrazit?
Konference se koná 22. – 23. listopadu 2018 v konferenčním centru Ústavu molekulární genetiky AV ČR na adrese Vídeňská 1083, 142 20 Praha 4. Jak to tam vypadá, se můžete podívat zde: http://www.kcumg.cz/. Dojedete metrem C do stanice Kačerov. Přestoupíte na autobus č. 138, který vás doveze do zastávky Ústavy Akademie věd. Zastávka je přímo před areálem. Tam už uvidíte směrovky na konferenci.

 

Ocenění - základní pravidla

1) Na Závěrečné konferenci Otevřená věda 2018 mohou svoji stáž prezentovat všichni studenti, kteří v rámci programu Otevřena věda absolvují v roce 2018 odbornou stáž.
2) Pokud na jednu odbornou stáž chodí více studentů, účastní se Závěrečné konference společně jako tým.
3) Konference je rozdělena do 3 soutěžních kategorií dle třech vědních oblastí.
4) Podmínkou získání finanční odměny je odevzdání anotace o rozsahu jedné strany, odevzdání prezentace v elektronické podobě a vystoupení na Závěrečné studentské konferenci Otevřené vědy v rozsahu 5 mimut.
5) Dosažené výsledky studentů na vědecké stáži hodnotí odborná tříčlenná porota. Tato porota ohodnotí a vybere v každé kategorii 1., 2. a 3. místo. Uděluje také cenu poroty.
6) Nejlepší studenti obdrží za svoji stáž diplom a finanční odměnu. Diplomy budou předány na konci dne během slavnostního vyhlášení. Finanční odměnu si mohou studenti převzít v průběhu následujících 14 dní na adrese realizátora projektu. Wiehlův dům; Vodičkova 40/792, 110 00 Praha 1
7) Finanční odměna pro nejlepší studenty vybrané odbornou porotou je vyplácena formou poukázek na nákup. Finanční odměna se vždy váže na jednu konkrétní stáž.
8) Finanční odměna se vždy dělí mezi lektora a studenty dané stáže a to v poměru 50 % pro lektora a 50 % pro stážistu či tým stážistů. V rámci týmu stážistů se odměna rozdělí rovným dílem mezi tým stážistů, kteří se Závěrečné studentské konference Otevřené vědy 2018 účastnili. Lektor stáže může rozhodnout o vyplacení odměny i stážistům, kteří se Závěrečné studentské konference neúčastnil, ale podílel(i) se na dosaženém výsledku dané stáže.

Projekt vzniká s finanční podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
 

20. 11. 2018

Program Veletrhu vědy 2019 je zveřejněn

Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

Letní vědecký kemp 2019: REGISTRACE SPUŠTĚNY

Akademie věd ČR v srpnu opět uspořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na ZŠ a SŠ. V období letních prázdnin si učitelé formou workshopů, přednášek a diskusí rozšíří znalosti v oborech chemie, biologie, fyziky a matematiky, aby je následně využili nejen v laboratorní výuce ve svých školách.

Češi ve vesmíru: závěrečný díl čtvrté série NEZKreslené vědy je tady

Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se rozrostl o 10 nových dílů. Garantem posledního dílu Češi ve vesmíru je Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR. Po jeho zhlédnutí budete možná překvapeni, jaké jsou úspěchy České republiky a jak znatelná je česká stopa na poli kosmického výzkumu. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte nezaměnitelný Pavel Liška.

Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

 Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Stáže v Akademii věd ČR letos absolvuje 177 středoškoláků

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy. 

„Škola v přírodě pro dospělé“ aneb Letní vědecký kemp 2019

Učitelé základních a středních škol, zpozorněte! Chcete oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky a nadchnout žáky a studenty pro studium přírodovědných oborů? Akademie věd ČR pořádá v srpnu tradiční Letní vědecký kemp – vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na základních a středních školách.