Vyhledávání

Proč později, když můžeš teď: 10 stáží podle Elišky Selinger

Druhým ambasadorem Studentských stáží Otevřené vědy se stala Eliška Selinger. Pětadvacetiletá Eliška je nejen studentkou Všeobecného lékařství na 3.lékařské fakultě UK, ale zabývá se také výzkumem nádorů a výživy v Ústavu molekulární genetiky AV ČR a na oddělení klinické fyziologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Navíc je i zdatnou popularizátorkou vědy – mj. vítězkou národního finále soutěže Famelab.

 

„Jedno z nejtěžších rozhodnutí, hned za výběrem kravaty nebo halenky k maturitě, je volba, kam po ní směřovat. Možná tušíš, že tě zajímá, jak buňky fungují uvnitř. Jak se to stane, že jeden jazyk DNA dává vzniknout tolika variacím života. Možná sníš o designování vlastních přístrojů, které obletí planetu nebo budou objevovat vzdálené končiny vesmíru. Možná chceš objevovat chemické struktury molekul a jejich vzájemné interakce, protože pár nákresů z výuky ti přijde jako suchárna. Možná se ale jen bojíš, jestli je to pro tebe to pravé, možná máš obavy, že skončíš mezi podivíny, kteří jsou zavření za zdmi výzkumného ústavu. Není lepší rady než sebrat odvahu, vystoupit z komfortní zóny a přidat se ke generaci vědy. To vše si můžeš vyzkoušet dřív než vědě zasvětíš život,“ vysvětluje Eliška Selinger.

 

  ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  10 stáží, na které by se přihlásila Eliška Selinger:


  1. Biologie:  Colours of cell life and death

  2. Biologie:  Mikrobiom trávicího traktu člověka

  3. Lékařské vědy:  Parkinsonova nemoc a mikrobiota trávicího traktu

  4. IT:  Co vidí počítač v mikroskopu

  5. Sociologie:  Popularizace vědy

  6. Sociologie:  Ženy a muži v české společnosti

  7. Ekologie:  Interakce půdních bakterií s lidskými bakteriemi

  8. Ekologie:  Mapování vhodných území pro obnovu mokřadů

  9. Biochemie:  Rekombinantní příprava selektivních IGF-2 analogů

  10. Astronomie:  Vlastnosti meteorického roje Geminid na základě pozorování Evropskou bolidovou sítí

  ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 


Teprve 25letá Eliška Selinger se kromě školy a práce věnuje i žurnalistice, je členka souboru Science to Go a milovnice silné kávy. Zahraniční zkušenosti v oboru imunologie, epigenetiky a epidemiologie získala na stážích na Universita Magna Greacia v Catanzaru a EMBL a DKFZ v Heidelbergu.


A co Elišku Selinger čeká v nejbližší době? „ Jedu do německého Heidelbergu dělat krátký talk o vědecké popularizaci, pak do Barcelony na workshop o komunikaci vědy a na kongres do Bukureště prezentovat náš výzkum.“ Pokud se vám zdá, že tahle mladá vědkyně snad nemůžu mít čas na spánek, vězte, že spí tak 6–13 hodin denně.

 

 

Pro stáže Otevřené vědy natočila Eliška spolu s dalšími ambasadory několik video upoutávek:

 

 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Otevřená věda (@otevrenaveda), Lis 2, 2018 v 7:01 PDT

 

 

 

14. 11. 2018

Program Veletrhu vědy 2019 je zveřejněn

Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

Letní vědecký kemp 2019: REGISTRACE SPUŠTĚNY

Akademie věd ČR v srpnu opět uspořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na ZŠ a SŠ. V období letních prázdnin si učitelé formou workshopů, přednášek a diskusí rozšíří znalosti v oborech chemie, biologie, fyziky a matematiky, aby je následně využili nejen v laboratorní výuce ve svých školách.

Češi ve vesmíru: závěrečný díl čtvrté série NEZKreslené vědy je tady

Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se rozrostl o 10 nových dílů. Garantem posledního dílu Češi ve vesmíru je Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR. Po jeho zhlédnutí budete možná překvapeni, jaké jsou úspěchy České republiky a jak znatelná je česká stopa na poli kosmického výzkumu. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte nezaměnitelný Pavel Liška.

Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

 Sedmadvacetiletý Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který se loni stal ambasadorem studentských stáží v projektu Otevřená věda se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Stáže v Akademii věd ČR letos absolvuje 177 středoškoláků

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy. 

„Škola v přírodě pro dospělé“ aneb Letní vědecký kemp 2019

Učitelé základních a středních škol, zpozorněte! Chcete oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky a nadchnout žáky a studenty pro studium přírodovědných oborů? Akademie věd ČR pořádá v srpnu tradiční Letní vědecký kemp – vzdělávací aktivitu pro pedagogy exaktních věd na základních a středních školách.