Vyhledávání

Vybíráme 5 stáží pro rok 2018

Do konce listopadu je možné přihlásit se na studentské vědecké stáže na Akademii věd ČR. Středoškoláci z celé republiky si mohou vybírat z nabídky stáží z nejrůznějších vědních oborů, například biologie, chemie, fyziky, historie, filozofie, geografie a mnoha dalších. Na výběr jsou i úzce specializované oblasti jako je nanomateriálová věda nebo robotika.

 

Pro ty, kdo stále váhají, nabízíme přehled několika stáží z naší nabídky:


1.

Jakub Trojan z Ústavu geoniky AV ČR s vámi na stáži Geoturismus a moderní technologie - využití geocachingu vytvoří formou earthcache naučnou stezku v Jihomoravském a Zlínském kraji.

 

 

2.

Pro všechny nadšené mladé včelaře a včelařky je určena stáž Vliv přípravku APIALGAPROTEIN na celkový zdravotní stav včely medonosné, která probíhá v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích.

 

 

3.

Na stáži Adsorpce organických látek produkovaných fytoplanktonem na aktivním uhlí při úpravě pitné vody máte pod vedením Martina Pivokonského z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR možnost podílet se na výzkumu metod úpravy pitné vody a to nejen v laboratoři, ale také přímo v terénu na úpravnách vody.

 

 

4.
Na Ústavu pro jazyk český AV ČR se můžete spolu s Tamah Sherman podívat na problematiku Vícejazyčné výchovy v jazykově smíšených rodinách v České republice . Vyzkoušíte si sociolingvistický výzkum a zapojíte se do přípravy, realizaci i analýzy výzkumných rozhovorů.

 

 

5.

Několik stáží vedených v anglickém jazyce nabízí také zahraniční vědci, kteří v současné době působí na české Akademii věd. Spolu s Kumud Bandhu Mishra se můžete věnovat tématu Plants photosynthetic mechanisms under global changes a v laboratoři simulovat vliv extrémních klimatických změn na mechanismus fotosyntézy.

 


Podrobnosti o těchto stážích a nabídku více jak stovky dalších témat naleznete v naší databázi, kde se na stáž můžete rovnou přihlásit. Další podrobnosti o průběhu stáží se dozvíte ZDE nebo piště na vseteckova@ssc.cas.cz.
 

14. 11. 2017

Škola českého jazyka a literatury 2018

Srdečně zveme pedagogy z celé České republiky do Prahy na vzdělávací kurz Škola českého jazyka a literatury. Během třech dnů se formou přednášek, workshopů, diskuzí a exkurzí seznámíte s novými poznatky v oblasti gramatiky, české prózy a poezie. Přednášet a lektorovat budou vědečtí pracovníci z Ústavu pro jazyk český AV ČR a z Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Letní vědecký kemp – I učitelé se rádi učí

Tři desítky učitelů základních a středních škol se zúčastnily Letního vědeckého kempu – vzdělávací projektu Akademie věd ČR, jehož cílem je rozšířit praktickou výuku na školách a doplnit ji o názorné pokusy. Kemp se zaměřil na chemii, biologii, fyziku a matematiku a roli učitelů přebrali vědci z akademických pracovišť a didaktici z vysokých škol.

Druhý díl čtvrté série NEZkreslené vědy se zaměřuje na algoritmy

 Další díl NEZkreslené vědy – cyklu vzdělávacích videí z dílny Akademie věd ČR – tentokrát patří algoritmům. Garantem je Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Čtvrtá série bude mít celkem 10 dílů, všechny najdete na Youtube kanálu Otevřené vědy.

První díl čtvrté série NEZKreslené vědy se věnuje včelám

 Cyklus vzdělávacích videí NEZkreslená věda se letos rozroste o další sérii. V průběhu roku 2018 zveřejníme 10 nových dílů. Garantem prvního dílu s názvem Včely je Václav Krištůfek z Biologického centra AV ČR. Kreslířem je stejně jako u předchozích dílů Tomáš Zach, komentář čte Pavel Liška.

 

Otevřená věda se představila na festivalu v Memphisu

V americkém Memphisu se v květnu 2018 konal 42. ročník mezinárodního festivalu Memphis in May, který se zaměřil na Českou republiku. Američtí organizátoři společně s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu představili českou kulturu, architekturu, gastronomii, vzdělávání i business. Českou vědu reprezentovaly přednášky zástupců Akademie věd ČR a také výstava Čeští vědci a jejich vynálezy. 

Veletrh vědy ukázal obrovský zájem o českou vědu

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 7. do 9. června 2018 v Praze, navštívilo během tří dnů rekordních 24 800 návštěvníků. Na veletrhu se prezentovalo 90 vystavovatelů z řad ústavů Akademie věd ČR, dalších vědeckých institucí, univerzit a firem.