Vyhledávání

Karina Movsesjan je nejlepší mladou vědkyní Evropy

Osmnáctiletá studentka z České republiky Karina Movsesjan, která se loni zúčastnila naší stáže v rámci projektu Otevřená věda v Ústavu organické chemie a biochemie
AV ČR, získala prestižní cenu pro mladé vědce v soutěži EUCYS. Porota ocenila její biochemický výzkum mutace proteinu RAD51.

 

Karina Movsesjan absolvovala v roce 2016 roční stáž Otevřené vědy s názvem DNA packaging in living cells: in vitro and in silico studies of DNA compaction v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR pod vedením Dr Valery Andrushchenko. Studentka biochemie na Masarykově univerzitě se může pochlubit již několika vědeckými cenami, mimo jiné Českou hlavičkou nebo hlavní cenou v soutěži Intel ISEF.

 

Soutěže EUCYS - European Union Contest for Young Scientists – se letos zúčastnilo více než 120 studentů. Součástí ocenění je nejenom vysoká finanční odměna, ale i stáže v mezinárodních výzkumných organizacích. Češi se soutěže účastní od roku 2000. Karinin aktuální výzkum, za který byla oceněna, může do budoucna pomoci s léčbou nádorových onemocnění.

 

   Karina na stáži Otevřené vědy  v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v roce 2016

 

 

Cílem otevřené vědy je mimo jiné umožnit studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe a nadchnout je pro vědeckou práci, proto jsme rádi, že naši absolventka dosáhla tak mimořádného úspěchu. Nové stáže na rok 2018 budeme vypisovat v průběhu letošního podzimu. Sledujte náš web.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                  

Úvodní foto: Vítězka EUCYS 2017, zdroj: Flicker EUCYS 2017


 

27. 9. 2017

Otevřená věda se představila na festivalu v Memphisu

V americkém Memphisu se v květnu 2018 konal 42. ročník mezinárodního festivalu Memphis in May, který se zaměřil na Českou republiku. Američtí organizátoři společně s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu představili českou kulturu, architekturu, gastronomii, vzdělávání i business. Českou vědu reprezentovaly přednášky zástupců Akademie věd ČR a také výstava Čeští vědci a jejich vynálezy. 

Veletrh vědy ukázal obrovský zájem o českou vědu

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 7. do 9. června 2018 v Praze, navštívilo během tří dnů rekordních 24 800 návštěvníků. Na veletrhu se prezentovalo 90 vystavovatelů z řad ústavů Akademie věd ČR, dalších vědeckých institucí, univerzit a firem.

Účastníci studentských stáží si na Veletrhu vědy vyzkoušejí popularizaci vědy

Veletrhu vědy se zúčastní středoškolští studenti, kteří letos pod hlavičkou projektu Otevřená věda absolvují stáž v Akademii věd ČR. V pátek 8. června na ně čeká celodenní program v podobě přednášek a někteří z nich si také vyzkoušejí, jak se popularizuje věda. Na akci dorazí téměř 150 studentů.

Veletrh vědy představí rekordní počet expozic i kariérní zónu

Více než 80 vystavovatelů se bude letos prezentovat na Veletrhu vědy, který se uskuteční od 7. do 9. června na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Během tří dnů nabídne veletrh přes sto interaktivních expozic, mezi nimiž nebude chybět 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Jednu z nejrozsáhlejších populárně-naučných akcí u nás pořádá pod hlavičkou projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.

Letní vědecký kemp 2018 aneb „Škola v přírodě pro dospělé“

REGISTRACE SPUŠTĚNA. Akademie věd ČR v srpnu opět pořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům exaktních věd na ZŠ a SŠ. V období letních prázdnin si formou workshopů a následných diskusí rozšíříte své znalosti v oboru chemie, biologie, fyziky a matematiky tak, abyste je následně mohli využít nejen v laboratorní výuce ve svých školách. Důraz při volbě experimentů je kladen především na finanční „nenáročnost“ a zařazení do Rámcových vzdělávacích programů na příslušném stupni škol. Letní vědecký kemp se letos bude konat v penzionu Stará škola v Jindřiši u Jindřichova Hradce. 

 

V Akademii věd ČR letos absolvuje stáž rekordních 169 středoškoláků

Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současné době pracuje, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá v rámci projektu Otevřená věda. Pod vedením 94 zkušených lektorů z řad vědeckých pracovníků Akademie věd je letos absolvuje 169 studentů.