Vyhledávání

Jihomoravský kraj

Zuzana Hanzelková

/popularizatori-vedy/img/zuzana-hanzelkova.jpg

6.1.2015

Vystudovala molekulární biologii a genetiku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a již během studií se aktivně zapojovala do nejrůznějších popularizačních aktivit. Od roku 2009 pracovala jako průvodce a později autorka a kurátorka popularizačně-naučných interaktivních výstav v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity, které spravuje a šíří odkaz Gregora Mendela – otce genetiky. Nyní stále aktivně působí na Masarykově univerzitě, kde se jako odborný pracovník stará o popularizaci a propagaci Ústavu experimentální biologie, a také pracuje v nově vznikajícím brněnském science centru VIDA!, kde pracuje jako manažer vzdělávacích programů. Baví ji předávat a osvětlovat lidem základy genetiky i molekulární biologie a také vyprávět o životním příběhu Gregora Mendela. Pro zájemce o tyto oblasti doporučuje navštívit stránky jednoho z projektů, který vedla – Od počátku s DNA – a který zábavně představuje nejvýznamnější genetické objevy – www.dna.sci.muni.cz

více zde

Jan Klusák

/popularizatori-vedy/img/jan-klusak.jpg

19.11.2012

Jan Klusák působí na Ústavu fyziky materiálů AV ČR v Brně. Věnuje se problematice materiálových věd, především únavě materiálů a lomové mechanice. Prostě tomu, jak, kdy a proč vznikají trhliny v materiálech.  Prezentuje v rámci dnů otevřených dveří na Ústavu fyziky materiálů. Účastnil se popularizační soutěže FameLab, kterou v národním kole vyhrál. Pořádá popularizační přednášky pro školy a veřejnost.

více zde

Veronika Mlčáková

/popularizatori-vedy/img/veronika-mlcakova.jpg

19.11.2012

Veroniku Mlčákovou už od dětství fascinuje vše živé. Původně se chtěla stát veterinářkou nebo lékařkou a léčit neduhy zvířat a lidí. Pak ji ale zaujal obor ekotoxikologie na RECETOXu na Masarykově univerzitě a rozhodla se jej vystudovat. Díky tomu se dozvěděla, že zdravotní dysfunkce lidí i zvířat ve volné přírodě nemusí být způsobeny pouze bakteriemi nebo viry. Často jsou způsobeny nebo prohloubeny doslova koktejlem chemických látek, které se do životního prostředí dostávají lidskou činností. Veronika se v rámci svého doktorského studia věnovala výzkumu účinků nejrůznějších chemických látek, které se používají v zemědělství i při domácím pěstování plodin k ochraně proti škůdcům, ale zároveň mohou mít nežádoucí vliv na necílové organismy, jako jsou obojživelníci, ryby, prospěšný hmyz, vodní korýši a další volně žijící organismy. V současné době pracuje v popularizační sekci Centra RECETOX na Masarykově univerzitě a snaží se předávat a vysvětlovat vědecké výsledky Centra veřejnosti a středoškolským studentům. Oblast sledování výskytu chemických látek v prostředí a zejména studia jejich toxických účinků je totiž pro laickou část společnosti složitá, avšak porozumění je životně důležité.

 

více zde