Vyhledávání

Přihlašování na stáže Otevřená věda 2019 již skončilo.

Medailonky stážistů OV 2019

Justýna Melánie P., 16 let

fotografie studenta Přechová Justýna Melánie

Stáž: 2.027 Syntéza CaCO3 v přítomnosti anorganických aditiv
Škola: Gymnázium Otokara Březiny a SOŠ Telč


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Připadá mi úžasné, že studenti se mohou zapojit do reálné vědecké práce. Přihlásila jsem se proto, že miluju vědu, moc mne baví bádat nad různými problémy, ráda bych se jí věnovala i v budoucnosti. Také bych chtěla poznat vědecké prostředí a něco nového se naučit a dozvědět se. Zajímám se o anorganickou chemii a konkrétně tato stáž mě zaujala tím, že bych mohla zkoumat vlastnosti nějaké běžné látky a nahlédnout na ni z trochu jiného úhlu. 😊

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Kdybych mohla cokoliv vynalézt, určitě by to bylo na pomoc lidem. Chtěla bych vytvořit speciální druh nanovláken, který by byla schopný nahrazovat nervy v míše. Tato vlákna by pomáhala opět k normálnímu fungování míchy u lidí, u kterých došlo k jejímu poškození. Jak jsem již zmiňovala na začátku, chtěla bych, aby objevy, které bych učinila, někomu pomohly. Stačil by pouze jeden člověk, abych si řekla, že to mělo smysl.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Mým největším koníčkem, ač to zní možná překvapivě, je studium. Učím se velmi ráda. Baví mě četba, preferuju spíše klasické autory jako je Čapek nebo Orwell. Mám ráda interakci s lidmi, proto jsem byla už několikrát jako dobrovolník na festivalu a také jsem zapojena do projektu Zmizelí sousedé, kde pátráme a dáváme dohromady životy a osudy třešťských židovských rodin. S tím také souvisí má vášeň pro moderní dějiny. Posledních pár měsíců jsem se začala sama učit na flétnu.