Vyhledávání

Přihlašování na stáže Otevřená věda 2019 již skončilo.

Medailonky stážistů OV 2019

Alena R., 18 let

fotografie studenta Rejsková Alena

Stáž: 1.012 Mikrobiom trávicího traktu člověka
Škola: Gymnázium Aš


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Přihlásit jsem se rozhodla, protože se mi líbí, že tento projekt je otevřený ke vzdělávání jak studentů velmi nadaných tak i studentů, kteří mají jednoduše jen zájem a zápal naučit se něco nového. Na této stáži mě zaujalo, že je zaměřena na mikrobiom trávicího tratu. O novém rozměru jeho důležitosti – předpokládaném vlivu na naše chování - jsem se dozvěděla při čtení jednoho ze článků MUDr. Radkina Honzáka. Tento nový fakt mě velmi zaujal, a proto bych ráda získala komplexnější pohled na celé téma. Rovněž se mi líbí praktické zaměření stáže (naučení se základních metod molekulární biologie při práci v laboratoři, interpretace výsledků.) Příští školní rok si totiž plánuji podat přihlášku právě ke studiu oboru Molekulární biologie a biochemie organismů.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Vynalezla bych látku, která je schopná rozložit plasty, protože se v poslední době ukazují jako velký problém vzhledem k udržitelnosti lidské společnosti a životního prostředí, které jsme svou činností značně přetvořili. Nejraději bych přišla na způsob, jak z přírody celkově odstranit velké množství chemických látek doprovázejících antropogenní činnost. Tyto látky totiž podle mě škodí - a v budoucnosti by mohly ještě více škodit - především nám samotným.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Mezi moje největší záliby patří čtení, skauting a samozřejmě i biologie a chemie. Ve volném čase se vedle toho věnuji ještě i józe, vaření, pečení, kreslení a cestování.