Vyhledávání

On-line registrace pro studenty do projektu Otevřená věda 2018 byla ukončena. Nově zaregistrované přihlášky budou zařazeny pouze do databáze náhradníků.

Medailonky stážistů OV 2017

Lucie Š., 21 let

fotografie studenta Švamberová Lucie

Stáž: 6.173 Inverzní problém tlumených dynamických systémů
Škola: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Věda mě dlouhodobě zajímá a chtěla bych se vědecké práci věnovat i do budoucna. Z konkrétních odvětví mi je nejbližší matematika (kterou i studuji na VŠ) a fyzika, a na tématu této stáže se mi líbí, že hodně souvisí s matematikou, ale výsledky mají spoustu aplikací i ve fyzice.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Pokud by to mělo být pouze v mém oboru, nejvíc by se mi líbilo objevit nějaké srozumitelné a elegantní řešení slavného problému důkazu Velké Fermatovy věty. Důkaz už sice úspěšně dokončil Andrew Wiles, ale má nějakých 200 stran a údajně mu rozumí jen pár set matematiků na celém světě, a přitom jde o zajímavý a navíc snadno formulovatelný problém, kterým se matematici zabývají už po celá staletí.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Zajímám se o docela dost oborů přírodovědných i humanitních - jak už jsem napsala, nejblíž je mi matematika a fyzika, ale kromě toho ráda čtu i třeba o historii, chemii, lékařství, umění, filosofii, politice... Ráda poslouchám hudbu, cestuji, baví mě posilování, občas něco napíšu, tvořím videa... Úplně nejradši ale stejně asi trávím čas s blízkými lidmi.