Vyhledávání

On-line registrace pro studenty do projektu Otevřená věda 2018 byla ukončena. Nově zaregistrované přihlášky budou zařazeny pouze do databáze náhradníků.

Medailonky stážistů OV 2017

Jasmína A., 19 let

fotografie studenta Aldabaghová Jasmína

Stáž: 8.166 Příprava a testování nanovlákenných systémů pro dermatologické aplikace
Škola: Křestanské gymnázium


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu jsem se přihlásila, jelikož už nějakou dobu hledám možnosti jak se nadále mimoškolně rozvíjet. Na mém gymnáziu nám ve třetím ročníku zrušili laborky a tak se musím spokojit jen s chabou teoretickou výukou chemie a biologie. Mít příležitost vyzkoušet si profesionální práci v laboratoři by bylo úžasným způsobem jak se naučit o vědě víc než jen to co si přečtu z učebnice.
Na této stáži mě zaujala možnost vyzkoušet si výrobu a využití nanovláken v praxi. O nanovláknech slýchám poslední dobou ze všech stran a co o nich zatím vím je, že v budoucnu budou mít pro nás veliký význam. Je zajímavé, že nějaká látka se může chovat jinak, když jí máte v mnohem menším měřítku Myslím si, že nikde jinde bych se k podobnému výzkumu nedostala a tak mi hned tato stáž padla do oka. Zároveň se mi líbí, že si ve výzkumu můžu vyzkoušet něco co má blízko k chemii, biologii a tak trochu i medicíně. Stále se rozhoduji, kam půjdu na vysokou a mít možnost si vyzkoušet něco co nemá jen jedno zaměření je neuvěřitelná příležitost.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
V dnešní době máme velký problém s odpadky. Vše kolem nás je vyrobeno nebo zabaleno v plastovém materiálu, který se v přírodě rozloží za stovky let. Kdybych byla vědec, snažila bych se vymyslet a navrhnout biodegradabilní materiál, který by mohl nahradit obaly od jídla nebo plastové láhve. Nevím, jak moc je takový nápad realizovatelný, ale jistě by nebyl v dnešní době, a hlavně v budoucnosti, na škodu. Vím, že už dnes takové materiály existují, bohužel jsou ale málo využívané. Myslím, že existují lahve, které jsou „ekologicky šetrné“ ale bohužel je jich jen pár. Je důležité myslet na to, kam se bude naše civilizace ubírat. Vím, že odpadky nejsou pro nikoho prioritou a jsou tu problémy mnohem větší a naléhavější. Ale i přesto by byl svět o něco „zelenější“ s šetrnějšími materiály.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Je těžké říct jen jeden koníček nebo zálibu. Jsem člověk, kterého baví skoro všechno a tak mě můžete najít zahrabanou v dece, jak si nadšeně čtu nějakou knihu, nebo mě můžete vidět v zimě sjíždět svahy na snowboardu. Nejsem ale zrovna sportovní typ, a tak mi sporty ani moc nejdou, ráda si ale v létě zajezdím na kole anebo v zimě si užívám zimních sportů. Mám ráda umění a proto i ráda maluji a kreslím. Mezi mé další koníčky patří psaní. Hrozně ráda píšu a jako malá bylo mým snem stát se spisovatelkou. Nyní píšu pro školní časopis “KáGéčko” reportáže a rozhovory a moc mě to baví. Hrozně ráda cestuji a fotím. Nejlépe, když můžu dělat obojí. Často se zúčastňuji Erasmus+ projektů a tak jsem se díky nim už mohla podívat do Itálie a Řecka. Jsem skalním fanouškem Harryho Pottera. Ráda vařím a experimentuji s recepty. Baví mě setkávat se s novými lidmi. Mezi mé nejoblíbenější předměty ve škole, kromě chemie, patří angličtina a tak si nyní dělám zkoušku CAE. Ráda trávím čas s přáteli a tak s nimi ráda posedávám v kavárnách a povídám si o věcech, které nás zajímají.