Vyhledávání

Přihlašování na stáže Otevřená věda 2019 již skončilo.

Medailonky stážistů OV 2019

Anastázie Š., 17 let

fotografie studenta Šachová Anastázie

Stáž: 3.050 Optická mikroskopie za hranicí možného
Škola: Gymnázium Říčany, příspěvková organizace


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda jsem se přihlásila, protože je to dobrý start a zkušenost pro někoho, kdo se zajím o vědu a chce se jí do budoucna zajímat a živit. Ve škole nás učí pouze teorii, ale dle mého názoru je praxe stejně důležitá.
Tato stáž mě zaujala, protože asi ve všech vědeckých odvětví jsou zapotřebí mikroskopy. Se stavbou nových mikroskopů se mohou např. zachytit částice, které jsou zatím neobjevené nebo pouze hypotetické, jako je např. graviton. Nové mikroskopy mohou také pomoci učinit nějaký převratný objev v jiném odvětví.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Jako mnoho lidí bych chtěla vynalézt nebo se alespoň podílet na nalezení léku na některou z nevyléčitelných nemocí. Nalezení léku na jakoukoliv nevyléčitelnou nemoc, by zabránilo smrti až několika milionů lidí, kteří by jinak zemřeli předčasně. A to by samozřejmě nešlo bez mikroskopů.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Zajímám se o přírodní vědy, zejména biologii, chemii a fyziku. Často navštěvuji přednášky týkající se nejrůznějších vědeckých témat a vědeckých problémů. Ráda cestuji, poznávám nové kultury, lidi a mentality. Také se zajímám o kulturu, literaturu a umění.