Vyhledávání

Přihlašování na stáže Otevřená věda 2019 již skončilo.

Medailonky stážistů OV 2018

Natálie K., 18 let

fotografie studenta Krakuvčíková Natálie

Stáž: 2.060 Studium průběhu chemických reakcí pomocí Ramanovy spektroskopie
Škola: Gymnázium Jiřího Ghuta-Jarkovského


1. Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Projekt vidím jako příležitost dotknout se jako středoškolák opravdové vědy. Ve škole se setkávám jen s triviálním pojetím experimentů a toto je pro mne jako snová říše.
S teoretickými základy spektroskopie jsem se seznámila letos v létě na letní akademii Discover a od té doby hledám příležitost, kdy bych se s ní mohla setkala i v praxi. V budoucnu zřejmě zamířím do biomedicínského prostředí, kde bych případnou zkušenost ocenila.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Myslím, že můj vynález by mířil na medicínské pole. Ráda bych nějakým způsobem bojovala proti paralýze duše. V ideálním případě bych dokázala odhalit pravé příčiny Alzheimerovy nemoci, která se již dnes jeví jako problém celého těla, byť nejvíce to odnáší mozek a tedy osobnost člověka, a účinně ji léčit. Léčba by však musela být šetrná i k celému světu a jakého si jeho biologické rovnováze.
Proč bych takovou věc chtěla vynalézt, je vskutku jednoduché. I skrze dobrovolnickou činnost jsem se dostala do kontaktu s lidmi, kteří vinou dané nemoci přišli prakticky vzato o sebe samotné. Nejenže něco takového je děsivé, tato nemoc zraňuje duše příbuzných a známých stejně jako duši nemocného (alespoň v době, kdy si uvědomuje sám sebe). Přijde mi to nekonečně kruté a ráda bych byla nějakým způsobem ku pomoci a změnila to.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Ve volném času se věnuji sportu - převážně veslování, cyklistice a běhu.
Velmi ráda čtu, s čímž souvisí moje životní cíl - dávat si zasazuji věci do kontextu světa. Dělá mi radost, když vidím jak spolu zdánlivě jednoduché věci souvisí a tvoří komplexní systém.
Odpočívám zpravidla u pletení č pečení. Ráda posedím i nad šálkem dobrého čaje v tiché knihovně.