Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Petr S., 17 let

fotografie studenta Skala Petr

Stáž: 1.15.05 Solar Orbiter: první pozorování vlnového přístroje TDS/RPW na cestě vstříc Slunci
Škola: Gymnázium Thommase Manna


1. Proč ses přihlásil do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
O otevřené vědě jsem se dozvěděl od pana Lukačeviče, který ji zmínil na přednášce
o astronomických projektech AV. Zmínil také, že právě OV jako nejlepší místo, kde začít, kdyby se někdo chtěl na akademické půdě pohybovat. Já sám sním o studování a práci v astronomii už alespoň rok.
O Solar Orbiteru vím už delší dobu, a doufám, že vše vyjde na jeho start v únoru. Abych pravdu řekl, o družici jsem neměl detailní informace, a o přístroji RPW, modulu TDS a jiných přístrojích, na kterých české ústavy spolupracují, jsem se dozvěděl až po otevření přihlašování do stáží. To však jen zvětšilo mojí zvědavost, protože se rád dozvídám nové věci, zvlášť když jde o astronomii nebo kosmonautiku. Moc by mě zajímalo, jak vlastně taková práce nebo analýza dat z družice vypadá.

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Vynalezl bych efektivnější raketový pohon. Dnešní motory jsou limitované chemickou energií paliv, a to značně omezuje naše možnosti co se týče osídlovaní vesmíru nebo jiných planet. Nebo bych rovnou mohl jít o úroveň výše, a vynalézt způsob, jak cestovat nadsvětelnou rychlostí (to je ale naprosté sci-fi), abychom mohli opustit hranice naší soustavy.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Rád chodím na jakékoli astronomické přednášky (pravidelně navštěvuji fyzikální čtvrtky pana Kulhánka na ČVUT, astrokurz, společně s kosmoschůzkou v pražském planetáriu nebo jiné, ať už je to na matfyzu nebo kdekoliv jinde). V případě významnější astronomické události chodím na hvězdárnu v Ďáblicích. Jako sport šermuji, s naším oddílem se účastníme nepravidelně různých bitev (tzv. larp – Live action role play). U skautu pomáhám organizovat schůzky, různé výpravy, nebo jiné různorodé činnosti. Jinak rád trávím čas s kamarády, čtením, rockovou hudbou, filmy, hraním počítačových her a sledováním novinek z astronomie, kosmonautiky, nebo z raketové technologie.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.