Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy.
Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Adam K., 18 let

fotografie studenta Karas Adam

Stáž: 1.15.06 Polovodičové nanotyčky pro elektroniku a fotoniku
Škola: Gymnázium Příbram


1. Proč ses přihlásil do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a co tě zaujalo na této stáži?
Do projektu Otevřená věda jsem se přihlásil, protože mi to prostě přišlo super (trošku nadsázka, ale což). Na opravdovém výzkumu jsem se ještě nikdy nepodílel a myslím, že by bylo úžasné, kdybych měl tu možnost si to zkusit ještě dřív, než se do nějakého pustím „na ostro“ na vysoké škole. Konkrétně tato stáž mě zaujala v tom, že se již delší dobu zajímám o dění na poli fotoniky a nových technologií a že také zhruba vím, co se děje v AVČR, konkrétně na půdě ÚFE. Rychlost a přesnost nových metod výzkumu nás dostávají každou vteřinou dál k novému poznání, které si ani nedovedu představit. A závěrem? Jsem přírodovědně zaměřený typ, takže mám zájem o vše jmenované v popisu stáže, i když mou srdcovkou navždy bude chemie. :-)

2. Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezl a proč?
Kdybych mohl vynaleznout cokoliv, asi by to byla jakási živá hmota (možná i neživá, v tom můj výzkum zatím pokulhává), která by se mohla nekonečně rozšiřovat a opětovně se zmenšit do původní velikosti. Musím říct, že jsem ještě nenašel konkrétní využití této hmoty, ale jistě by bylo široké. Pokud by navíc byla tato hmota třeba vodivá (či polovodič), jedno z využití by mohlo jít i do IT, pokud zase taková, že by udržela každý materiál u sebe, protože by ho stáhla, či by vyplnila malé i velké prázdné prostory, mohla by se využít ve zdravotnictví a jiných odvětvích. Všechno závisí jen na tom, aby to fungovalo, i když to bude dost možná velký oříšek.

3. Tvoje záliby, koníčky:
Pokusím se být jako fyzik a budu trochu konkrétní: Přírodní vědy - nejvíc určitě chemie, lékařské vědy a fyzika, trénování malých dětí v Sokole, hra na kytaru, malování přírody olejem, volejbal, debatování a turistika s přáteli.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.