stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2024 bude spuštěno v listopadu 2023.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaChemie

Stereolitograficky 3D-tištěné hydrogely jako biomedicinální konstrukty a metamateriály

LEKTOR STÁŽE Ing. Miroslava Dušková Smrčková, Dr.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i., Heyrovského náměstí 2, 162 00 Praha 6 (Petřiny)
Při stereolitografickém 3D tisku dochází k vytvrzování prostřednictvím chemické reakce, tzv. fotopolymerizace k rychlému vytvrzení kapalné směsi monomerů a vzniku objektu o požadovaném a přesném tvaru. V našem projektu vyvíjíme tiskové pryskyřice ze speciálních monomerů vhodných pro stereolitografický 3D-tisk hydrogelových biokompatibilních objektů. Vyvíjené materiály jsou biokompatibilní a jsou vhodné jako terapeutické implantáty pro lokální uvolnění léčiva v těle nebo jako vysoce porézní a geometricky přesné substráty pro kultivaci buněk. V rámci projektu se zaměříme na vývoj funkčního gelového konstruktu pro transport účinných látek, který bude ideálně zahrnovat více tištěných gelových vrstev: zaměříme se na optimalizaci složení tiskové pryskyřice pro každou vrstvu a optimalizaci tiskového tvaru gelového konstruktu. V projektu se používá stereolitografická tiskárna Průša SL1S.
STÁŽISTÉ Tereza Dočekalová, Simon Vaculín
Jihočeský krajChemie

Lesní požár: Přítel nebo nepřítel půdního uhlíku?

LEKTOR STÁŽE Mgr. Veronika Jílková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav půdní biologie a biogeochemie, Na Sádkách 7, České Budějovice 370 05
Lesní požáry jsou v současnosti díky změně klimatu stále častější, a to i ve střední Evropě a významně tak ovlivňují zásobárnu půdního uhlíku. Pořád ale není jasné, jestli lesní požáry množství uhlíku v půdě zvyšují díky přísunu černého uhlíku (spálené biomasy) nebo snižují kvůli destrukci rostlinné biomasy a tedy opadu. Cílem stáže bude porovnat vliv obsahu organické hmoty a černého uhlíku na ukládání a stabilizaci uhlíku v půdách po lesním požáru.
STÁŽISTÉ Dan Hanzalík
Hlavní město PrahaChemie

Spektroskopie nukleových kyselin v roztoku

LEKTOR STÁŽE prof. RNDr. Petr Bouř, DSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
MÍSTO STÁŽE Ústav organické chemie a biochemie AVČR Flemingovo náměstí 2 16610 Praha 6, Dejvice
Pochopení dynamiky, struktury a interakcí molekul nukleových kyselin ve vodném prostředí je důležité pro biologii nebo lékařství. Pro roztoky a kapaliny, na rozdíl od krystalů, je ale okruh metod použitelných pro zkoumání struktury omezený. Jednou z možností je vibrační spektroskopie. Zejména vibrační optická aktivita je na strukturu velmi citlivá. My se zaměříme na počítačové modelování, jehož pomocí lze spektra interpretovat. (viz např. http://hanicka.uochb.cas.cz/~bour/pdf/221.pdf).
STÁŽISTÉ Petr Hataš, Ondřej Zapletal
Hlavní město PrahaChemie

Využití výpočtů pro interpretaci vibračních spekter proteinů

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jiří Kessler, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
MÍSTO STÁŽE Flemingovo náměstí 542/2 160 00 Praha 6
Proteiny patří mezi základní stavební prvky živých organismů. My se zaměříme na nerozpustné proteinové formy, které se vyskytují přirozeně i během mnoha závažných onemocnění (Alzheimerova, Huntingova nemoc, diabetes, atd.). Porozumění jejich struktuře a mechanismu vzniku nám tak může pomoci při případné diagnostice nebo léčbě. K jejich studiu využijeme kombinaci výpočetních a spektroskopických metod; metodologii otestujeme na jednoduchých systémech, později přejdeme k více komplexním systémům.
STÁŽISTÉ Zuzana Hessová, Janka Sýkorová, Veronika Zelíková

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.