stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže pro rok 2024 bude spuštěno v listopadu 2023.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaVědy o Zemi

Vyfoť si a prozkoumej bouři

LEKTOR STÁŽE RNDr. Petr Zacharov, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE ÚFA AVČR, Boční II 1401, 141 31 Praha 4 - Spořilov
Bouřky fascinují lidstvo od nepaměti svojí tajemnou krásou, potenciálním nebezpečím, ale i ztíženou předpověditelností. Zkuste se stát lovcem bouřek - sledovat předpověď počasí a radarová nebo satelitní měření a v terénu si pak vyfotit krásnou letní bouři. Studenti se seznámí s konvektivními bouřemi, s jejich projevy a prozkoumají svoji ulovenou bouři.
STÁŽISTÉ Tereza Bednářová, Lukáš Matějů
Hlavní město PrahaVědy o Zemi

Průzkum a možnosti stratoférických dat

LEKTOR STÁŽE RNDr. Michal Kozubek, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Boční II 1401, Praha 4, 14100
V rámci průzku mu stratosféry potřebujem používat co největší množství dat. Část z nich pochází z pozorování pomocí družic nebo balónů, ale větší část je z tzv. reanalyzovaných dat nebo matematických modelů. Je potřeba tato data prozkoumat a porovnat, jestli někde není nějaky problém. Budeme se zabývat hlavně teplotou, větrem a ozonem, což jsou velice důležité parametry pro studium dynamiky stratosféry.
STÁŽISTÉ Ondřej Nevěřil
Hlavní město PrahaVědy o Zemi

Kosmické počasí a jeho efekty na technologie

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jaroslav Urbář, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Boční II 1401, Praha 4
POZNÁMKA: Studentovi bude umožněna volba směřování, jelikož kosmické počasí a jeho efekty na technologie jsou opravdu multidisciplinární oblastí, tedy se lze zaměřit na specifické efekty relevantní pro zpřesňování družicové navigace, indukované proudy v rozvodných sítích, radiační efekty apod.
Kosmické počasí má mnoho různých efektů jak na lidské technologie, tak na přírodní procesy. Seznámíme se společně s fyzikálními podmínkami ve vyšších vrstvách atmosféry, silně ovlivňovanými především sluneční aktivitou. Využijeme toho, že dlouhodobé trendy v těchto podmínkách, zkoumané kosmickou klimatologií, již poskytly řadu vodítek. Probereme extrémní případy, kdy lidstvo již pocítilo dopady kosmického počasí na technologie. Poté se pustíme do srovnávání datových řad a vyvozování dlouhodobých trendů ve vyšší atmosféře ovlivňovaných sluneční aktivitou. Pokud budeš inklinovat k více aplikovanému zaměření výzkumu, srovnáme také se známými efekty na technologie, např. s naměřenou (až možná překvapivě proměnnou) přesností systémů družicové navigace.
STÁŽISTÉ Adam Hanzlíček, Veronika Pavlíková
Jihomoravský krajHistorická slavistika

Slovanství a slovanská vzájemnost v českém národním životě

LEKTOR STÁŽE doc. PhDr. Radomír Vlček, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Slovanský ústav AV ČR, v.v.i., Brněnská kancelář, Čechyňská 19, 602 00
Předmětem stáže je poznání fenoménu slovanství a slovanské vzájemnosti v českém národním životě v průběhu 18.-20.století. Důraz bude kladen na jeho roli při formování moderní české národní společnosti v 18. a 19. století a na jeho státotvornou roli v průběhu 20.století.
STÁŽISTÉ Sára Montag

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.